Opálka (KSČM): Zavedení většinového systému i ve sněmovně považuji za omezení demokracie

14.09.2012 18:57 | Zprávy

Vyjádření poslance Parlamentu ČR Miroslava Opálky k návrhu některých osobností na zavedení většinového systému ve volbách do PS PČR

Opálka (KSČM): Zavedení většinového systému i ve sněmovně považuji za omezení demokracie
Foto: KSČM
Popisek: Miroslav Opálka

V těchto dnech se na mě, jakož i na další poslance, obrátila skupina občanů, která je přesvědčena, že současný poměrný volební systém přispívá ke stavu nedůvěry nejen k jednotlivým politikům a konkrétním členům vlády, ale i k obecné (ne)úctě k představitelům moci zákonodárné a výkonné v našem politickém systému. Její představitelé se opírají o výzkum CVVM z 20. července loňského roku, podle něhož »katastroficky nízkou míru prestiže profese poslanců a ministrů je možné hodnotit jako určité ohrožení demokratických principů naší politiky«.

Zástupci této skupiny občanů, mezi nimiž jsou i známé osobnosti jako lékař Jan Pirk, ekonomka Markéta Šichtařová, skladatel a hudebník Ondřej Soukup, herec Ondřej Vetchý či harfenistka Kateřina Englichová, mi zaslali e-mail s výzvou, abych i já přispěl k vyvolání jednání o změně volebního systému do Poslanecké sněmovny z poměrného na většinový.

Autorům výzvy jsem odpověděl s tím, že rozumím obavám, které deklarují. Ale jsem přesvědčen, že příčiny degradace prestiže politiků a politiky jsou zcela mimo popisované problémy a jejich návrh je nevyřeší. Je totiž třeba hledat prapříčiny, a nikoli vnější projevy, a také cestu, aby volební strany, hnutí, uskupení byly zatíženy větší kontrolou, větší odpovědností, aby byl zastupitel či zákonodárce odvolatelný, aby byl přijat zákon o majetkových přiznáních…

Zavedení většinového systému i v dolní komoře Parlamentu ČR bych považoval za omezení demokracie! Pak by totiž ani v jedné komoře parlamentu složení nekopírovalo rozložení politické orientace voličů. To by nakonec vedlo k volebnímu boji zejména dvou největších protipólů, a to k nespokojenosti občanů - proto, že zastoupení by měly v zastupitelských a zákonodárných orgánech majoritně jen dva tábory. Výsledkem by byla ještě nižší účast ve volbách a ještě větší nezájem o politiku a veřejné dění.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kscm.cz

Mgr. Marek Novák, MBA byl položen dotaz

Mluvit a mluvit

Podle vás je třeba o problémech, jako je třeba narůstající nezaměstnanost mluvit, ale podle mě mluvíte vy politici až moc. Naopak si myslím, že co neděláte je, že problémy lidí fakt řešíte. Tak třeba jak hodlá ANO řešit problém s nezaměstnaností, ale i s tím, že ti, co pracují, mají žalostně nízké m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kavij (Stačilo!): Ve sněmovně chybí autentická levice, proto se Češi mají nejhůř z celé EU

11:50 Kavij (Stačilo!): Ve sněmovně chybí autentická levice, proto se Češi mají nejhůř z celé EU

Projev na oslavě Svátku práce 1. května v Klatovech.