Opálka (KSČM): Zavedení většinového systému i ve sněmovně považuji za omezení demokracie

14.09.2012 18:57 | Zprávy

Vyjádření poslance Parlamentu ČR Miroslava Opálky k návrhu některých osobností na zavedení většinového systému ve volbách do PS PČR

Opálka (KSČM): Zavedení většinového systému i ve sněmovně považuji za omezení demokracie
Foto: KSČM
Popisek: Miroslav Opálka

V těchto dnech se na mě, jakož i na další poslance, obrátila skupina občanů, která je přesvědčena, že současný poměrný volební systém přispívá ke stavu nedůvěry nejen k jednotlivým politikům a konkrétním členům vlády, ale i k obecné (ne)úctě k představitelům moci zákonodárné a výkonné v našem politickém systému. Její představitelé se opírají o výzkum CVVM z 20. července loňského roku, podle něhož »katastroficky nízkou míru prestiže profese poslanců a ministrů je možné hodnotit jako určité ohrožení demokratických principů naší politiky«.

Zástupci této skupiny občanů, mezi nimiž jsou i známé osobnosti jako lékař Jan Pirk, ekonomka Markéta Šichtařová, skladatel a hudebník Ondřej Soukup, herec Ondřej Vetchý či harfenistka Kateřina Englichová, mi zaslali e-mail s výzvou, abych i já přispěl k vyvolání jednání o změně volebního systému do Poslanecké sněmovny z poměrného na většinový.

Autorům výzvy jsem odpověděl s tím, že rozumím obavám, které deklarují. Ale jsem přesvědčen, že příčiny degradace prestiže politiků a politiky jsou zcela mimo popisované problémy a jejich návrh je nevyřeší. Je totiž třeba hledat prapříčiny, a nikoli vnější projevy, a také cestu, aby volební strany, hnutí, uskupení byly zatíženy větší kontrolou, větší odpovědností, aby byl zastupitel či zákonodárce odvolatelný, aby byl přijat zákon o majetkových přiznáních…

Zavedení většinového systému i v dolní komoře Parlamentu ČR bych považoval za omezení demokracie! Pak by totiž ani v jedné komoře parlamentu složení nekopírovalo rozložení politické orientace voličů. To by nakonec vedlo k volebnímu boji zejména dvou největších protipólů, a to k nespokojenosti občanů - proto, že zastoupení by měly v zastupitelských a zákonodárných orgánech majoritně jen dva tábory. Výsledkem by byla ještě nižší účast ve volbách a ještě větší nezájem o politiku a veřejné dění.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kscm.cz

Mgr. Richard Brabec byl položen dotaz

Proč jste proti vzniku NP Křivoklátsko?

V čem je problém? Podle mě, je dobře, že vznikají NP, přeci jen přírodu je třeba chránit, než si ji úplně zničíme - samozřejmě všeho s mírou. To zelené šílenství a ekoaktivisty (spíše ekoteroristy) neuznávám, ale proč bránit vzniku národního parku?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD) Národní parky a teplá úřednická místečka

20:16 Vích (SPD) Národní parky a teplá úřednická místečka

Ekologická politika vypadá chvályhodně, ale často jde hlavně o omezování občanů, kteří tam žijí, aby…