Palša (NS-LEV21): Zvýšení platů politiků

12.08.2012 18:18 | Zprávy
autor: NS - LEV 21

Určitě každý již zaznamenal, že do sněmovny dorazil návrh ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) na zvýšení platů politiků a soudců. Ty by jim měly výrazně vzrůst od ledna 2013, a to přesto, že v roce 2010, krátce po nástupu vlády Petra Nečase (ODS), politici slibovali, že jejich platy zůstanou zmrazeny nejméně do roku 2014. Přijetím tohoto návrhu by tedy zmrazení skončilo a platy by výše jmenovaným poskočily až o desetitisíce korun měsíčně výš.

Palša (NS-LEV21): Zvýšení platů politiků
Foto: Archiv
Popisek: NS - LEV 21

V této nelehké době, kdy vláda škrtá, snižuje platy ve státní správě, snižuje valorizaci důchodů, a kdy zvýšení DPH citelně dopadá na rodinné rozpočty, důsledkem čehož je snížení životní úrovně většiny občanů České republiky a nárůst počtu lidí blížících se hranicím chudoby, považuji zmíněný návrh za absolutně nepřijatelný a nemorální.

Zvýšení platů si zákonodárci zdůvodňují verdiktem Ústavního soudu, který si však vyložili účelově proti záměru rozsudku soudu, což je trestuhodné. Předseda vlády Petr Nečas totiž řekl: „Vláda musí reagovat na rozhodnutí Ústavního soudu. Kdyby nebylo tohoto rozhodnutí, vláda by se platy vůbec nezabývala.“ Stejně alibisticky reagoval i Jaromír Drábek: „Nemám jinou cestu, než toto rozhodnutí respektovat.“ Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský ale takovou argumentaci radikálně odmítl. Rozhodnutí se podle něj týká jen některých skupin soudců. „A to tedy zdůrazňuji, soudců obecných soudů, nikoli ostatních ústavních činitelů, ani soudců Ústavního soudu. Neříkáme nic jiného než to, že soudcům obecných soudů nelze platy snižovat. Netvrdíme ani, že se jim musí platy zvyšovat.“

Vláda navíc bez promyšlení a jakéhokoliv projednání smetla ze stolu možnost, kterou by mohlo být oddělení platů soudců na jedné straně a zákonodárců či ministrů na straně druhé. Podle některých koaličních poslanců (vicepremiérka Peake, předsedkyně sněmovny Němcová, ministr financí Kalousek) by to bylo jediné možné řešení. Prý by to nebylo zdlouhavé, protože jde o technickou záležitost. Opozice tvrdí, že v době, kdy se kvůli úsporám snižují platy ve veřejné správě a vláda ubrala i důchodcům, je takový krok nepřijatelný.

Je tedy zřejmé, že vláda Petra Nečase, která tvrdí, že je protikorupční a rozpočtově odpovědná, ztrácí veškeré zábrany a základní lidské vlastnosti, jako je zdravý rozum, soudnost a morálka. Ty byly nahrazeny arogancí a bezohledností. Takové počínání lze považovat za výsměch celé společnosti a všem občanům České republiky.

Proto se ptám, nemyslíte, že je čas na změnu?

RNDr. Stanislav Palša, místopředseda NS-LEV 21 a kandidát na senátora za Břeclavsko

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petr Macinka byl položen dotaz

Ústavní puč

Co tím přesně myslíte? Jak podle vás prezident násilně mění ústavní pořádky? Prezident přeci využil svého práva se obrátit na soud a ten nějak rozhodl, on přeci žádnou ústavu nemění, jen vlastně požádal o upřesnění, jak je myšlena, což je podle mě i dobře a snad pro příště budete jako politici věnov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Klempíř: Byl jsem v nepřátelském prostředí

22:14 Ministr Klempíř: Byl jsem v nepřátelském prostředí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k ministerské návštěvě festivalu ve Strážnici.