V Řecku se naštěstí již rýsuje řešení politické krize, kterou způsobily vnitřní rozpory ve vládní socialistické straně (PASOK) premiéra Papandrea. Více než dva roky od vítězných parlamentních voleb řeší vláda PASOKu zřejmě nejtěžší krizi v dlouhých a dramatických dějinách své země. Opotřebování této vládní strany v boji o záchranu státu je nesmírné.
Ostatně absolutní většina v parlamentu vzniklá ve volbách v roce 2009 se PASOKu postupně odrolovala a ještě dalších pár dní či týdnů a již by tato většina přestala existovat. Vytvořit novou vládu široké koalice, kabinet národní spásy s novým předsedou vlády - nestraníkem - je v nastalé situaci tím nejlepším řešením. A po sestavení nové vlády bude pokračovat dohodnutý záchranný plán pro Řecko pod dohledem Německa a Francie.
Ještě větší problém, nežli je ten řecký, přinesly zprávy z Itálie. Byl dovršen postupný rozpad pravicové Berlusconiho koalice. Premiér Itálie, pronásledovaný neutuchajícími osobními skandály dávno ztratil vůli a schopnost řešit problémy své země. Jeho vláda pozbyla poslední špetky kreditu ve světě velkých financí. Růst ceny úroků, kuponů italských vládních cenných papírů se přiblížil úrovni, která by byla pro finance italského státu kritická, ba smrtící. Prostě přiblížil se pád Itálie... A tak odchod S. Berlusconiho a příchod mezinárodně uznávaného ekonoma bývalého eurokomisaře Montiho do čela nové vlády a současně předchozí expresní projednání a schválení úsporného plánu a reforem v italském parlamentě mají být bodem obratu k lepšímu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vasevec.cz