Paroubek: Konstruktivní vyslovení nedůvěry vládě není správná cesta

31.01.2012 11:49 | Zprávy

V Hospodářských novinách jsem se ve dvou článcích dočetl, že K. Peake, toho času místopředsedkyně české vlády, zpracovala „Lex Paroubek“.

Paroubek: Konstruktivní vyslovení nedůvěry vládě není správná cesta
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Paroubek

Podstata tohoto návrhu zákona spočívá v převzetí německé ústavní a politické praxe tzv. konstruktivního vyslovení nedůvěry. V německém Spolkovém sněmu se o odvolání kancléře hlasuje tak, že je současně volen jeho kancléřský nástupce. Pokud nezíská nově navržený kancléřský kandidát ve Spolkovém sněmu většinu, zůstává ve funkci dosavadní kancléř.

Pamatuji se, že v roce 1982 byl takovýmto způsobem – po rozpadu sociálně-liberální koalice SPD a FDP – odvolán kancléř H. Schmidt a současně zvolen novým kancléřem představitel nově vytvořené koalice CDU/CSU – FDP H. Kohl. Naopak neúspěchem pro navrhovatele skončilo v Bundestagu hlasování o konstruktivním vyslovení nedůvěry začátkem 70. Let, kdy se klerikálům nepodařilo svrhnout kancléře W. Brandta a prosadit svého kandidáta R. Barzela.

Zatím jediným argumentem K. Peake pro změnu české ústavy v tomto směru je to, že prý „chceme dosáhnout dlouhodobější stability, ne neustálého rozpadání vlády a sněmovny“. Svatá prostoto.

Žijeme přece v demokratickém politickém systému a zabránit rozpadu vlády, který je vlastně důsledkem rozpadu koalice, dost dobře nelze. K čemu by byla např. prakticky neodvolatelná vláda, která by nebyla schopna ve sněmovně nic podstatného prosadit. A to byl příklad Topolánkovy vlády v posledních měsících před jejím pádem. Prostě ztratila sněmovní většinu.

Ostatně o tom, že se vláda může neustále rozpadat, byť je prakticky neodvolatelná, svědčí příklad Nečasovy vlády. Tento kabinet se potácí prakticky neustále v krizi a devadesát procent našich občanů si myslí, že buď směřuje zemi špatným směrem, anebo že ji nesměřuje nikam. Tomu se říká zahnívající stabilita.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: NS - LEV 21

Jaký význam měla pro nás vaše cesta do Ruska?

A vzhledem k tomu, že je ČR na seznamu nepřátelských zemí, jak vás přijali? A přišla řeč i na uzavření míru? A jak chápete to, že Rusko si klade ultimáta - podmínky pro uzavření míru, třeba že Ukrajina nesmí vstoupit do NATO, ale sami jakékoliv podmínky - ultimáta odmítají? Mě to teď přijde, že Rusk...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

SPD: Policejní útok na SPD. Vyvlekli nemocnou z domu

16:20 SPD: Policejní útok na SPD. Vyvlekli nemocnou z domu

Tisková zpráva SPD o policejním útoku na zástupkyni hnutí