Paroubek: Obětovaný ministr a kriminalizovaný premiér

29.06.2012 16:13

Z exministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila se postupně – soudě podle obsahu dnešních novin – stává oběť „kmotrů“ ODS, v jejichž područí je premiér Petr Nečas.

Paroubek: Obětovaný ministr a kriminalizovaný premiér
Foto: NS-LEV21
Popisek: Jiří Paroubek

Jakkoliv se nechci zastávat předsedy vlády, myslím, že odvolání ministra Pospíšila bylo jedinou správnou věcí, kterou mohl Nečas pro českou justici udělat. Bohužel, musím se opakovat, tato změna ve vedení resortu spravedlnosti přišla příliš pozdě.

Musím připomenout, že za ministrem Pospíšilem stojí celá řada neúspěchů, ať už drobných nebo nepřehlédnutelných. Jiří Pospíšil zcela prokazatelně nezvládl situaci na pražském Vrchním státním zastupitelství, kde vlastně vyvolal válku žalobců, což je věc, která je v jiných demokratických právních státech nevídaná.

V případě odvolání kritizovaného vrchního státního zástupce Rampuly například soud opakovaně shledal vady v řízení a prokázal tak pochybení exministra Pospíšila.

Ostatně, byl to právě také bývalý ministr Pospíšil, který Rampulu jmenoval do funkce, aby ho pak o několik málo let z funkce opakovaně odvolával a tvářil se přitom, že o ničem neví, že za nic nemůže. Koneckonců, tato obojetnost Jiřího Pospíšila zapříčinila právě takové složité odvolávání státních zástupců, kdy soudní přezkum ve správním řízení při odvolávání státního zástupce má svůj původ v ostudném sesazení olomouckého vrchního žalobce Ivo Ištvána, na kterém se Jiří Pospíšil aktivně a bezskrupulózně podílel, aby se pak tvářil jako by se tak nikdy nestalo.

Připomínám také další věc, která v těchto dnech zcela zaniká: například server VašeVěc.cz zveřejnil dokumenty, z nichž je patrné, že někdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil věděl o švýcarské „žádosti“ v kauze 12 miliard korun z privatizace Mostecké uhelné společnosti již od prosince roku 2010, podrobné informace si pro jednání se švýcarským velvyslancem vyžádal od Vrchního státního v Praze také v březnu 2011, aniž by o této věci informoval vládu či premiéra. To pochopitelně vyvolává otázku jeho odpovědnosti, neboť je to pouze vláda, respektive ministr financí, kdo se za ČR mohl ke švýcarskému řízení připojit.

Myslím si na druhé straně, že premiér Nečas by se měl urychleně vyjádřit ke spekulacím o tom, že za odvoláním Jiřího Pospíšila z funkce ministra může být událost z letošního února, kdy si měl údajně Pospíšilův muž – Stanislav Mečl – tehdy pověřený řízením Vrchního státního zastupitelství v Praze vyžádat mimo jiné složku k případu, v němž mělo mezi obviněnými figurovat právě i jméno premiéra Nečase. Nyní není čas na mediální hrátky, toto je vážná situace a premiér by měl takové obvinění důrazně vyvrátit.

Kriminalizování předsedy vlády v rámci mocenských her by bylo přešlapem na všech myslitelných frontách morálky a politické kultury.

Jiří Paroubek, předseda NS-LEV 21

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Ing. Jiří Paroubek

  • Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: NS - LEV 21

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Maříková (SPD): V4  je mimořádně důležitý nástroj, který nám dává velkou sílu

23:07 Maříková (SPD): V4 je mimořádně důležitý nástroj, který nám dává velkou sílu

Projev na 98. schůzi Poslanecké sněmovny 18. dubna 2024 k Visegradské čtyřce.