Peake: Cílem CIA není korupční represe, ale to důležitější – prevence

14.11.2012 14:21 | Zprávy

Vláda na své schůzi dne 14. listopadu 2012 projednala a schválila návrh změn Legislativních pravidel vlády.

Peake: Cílem CIA není korupční represe, ale to důležitější – prevence
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karolina Peake

Nová pravidla vládě předložila vicepremiérka a předsedkyně Legislativní rady vlády Karolína Peake. Jde o nejrozsáhlejší novelu od přijetí Legislativních pravidel vlády v roce 1998.

Smyslem právě přijaté rozsáhlé změny je na základě poznatků z praxe posílit racionalitu legislativního procesu, a tak akcentovat moderní postupy s cílem zkvalitnění legislativních návrhů. To je také důvodem, proč se například začleňuje do legislativního procesu proces hodnocení korupčních rizik, označovaný také jako proces CIA – Corruption Impact Assessment, vedle již úspěšně zavedeného procesu hodnocení dopadů regulace RIA – Regulatory Impact Assessment, jako významný podklad pro rozhodování vlády při schvalování návrhů právních předpisů.

Povinné hodnocení korupčních rizik je novým preventivním nástrojem, který má být v souladu se Strategií vlády v boji proti korupci využíván při přípravě návrhů nových právních předpisů. „Cílem CIA není korupční represe, ale to důležitější – prevence. Tedy zamezení vzniku zákonů, které prostor pro korupci vytvářejí,“ řekla Karolína Peake.

Předkladatel tak bude muset například zhodnotit, zda nová právní úprava nebude natolik složitá a nepřinese subjektům, ať už občanům nebo firmám, tolik obtíží, že by mohlo vzniknout prostředí pro drobnou korupci. Dále bude muset posoudit, zdali novou právní úpravou nedochází k nadměrnému a bezdůvodnému rozšíření pravomoci rozhodování úředníků nebo zda navrhovaný předpis nezhoršuje dostupnost veřejnosti přístupných informací nebo neztěžuje jejich získání, zda neumožňuje legálně vytvářet různá neodůvodněná diskriminační kritéria, kterými by byl z korupčních pohnutek zakrýván klientelismus a v neposlední řadě zda jsou v rámci navrhovaného právního předpisu nastaveny efektivní sankční a kontrolní mechanismy.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: LIDEM

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Pozitivní diskriminace

Na jednu stranu odsuzujete pozitivní diskriminaci, na druhou stranu vám nevadí, že se jí vaše vláda dopouští? Proč třeba neustále zvýhodňujete Ukrajince? Já to chápal zpočátku, ale po třech letech? A druhá věc, proč už se dnes nemůžou problémy nazývat skutečnými jmény, proč se kolem některých našlap...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Konečná (KSČM): Vysoké ceny energií mohou ohrozit demokracii v EU

22:14 Konečná (KSČM): Vysoké ceny energií mohou ohrozit demokracii v EU

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke zdražování zapřičiněnému Green Dealem.