Peake: Legislativní proces má novou součást, která bude eliminovat možnosti korupce

02.03.2012 14:24 | Zprávy

Vláda na svém zasedání schválila návrh východisek pro vytvoření metodiky hodnocení korupčních rizik – CIA. „Do budoucna by CIA měla být součástí legislativního procesu, kdy by se hned zpočátku tvorby legislativních návrhů hodnotilo jejich korupční riziko,“ uvedla místopředsedkyně vlády Karolína Peake pověřená bojem s korupcí.

Peake: Legislativní proces má novou součást, která bude eliminovat možnosti korupce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karolína Peake ve studiu OVM

Povinné hodnocení korupčních rizik Corruption Impact Assesment (CIA) je novým preventivním nástrojem, který má být v souladu se Strategií vlády v boji proti korupci na období let 2011 a 2012, zaveden pro nově přijímané a vybrané již platné zákony. CIA je míněna jako strukturovaný rozbor korupčních rizik, který má formou závěrečné zprávy zpracované předkladatelem srozumitelně prezentovat veřejným činitelům, dotčeným subjektům i dalším společenským skupinám, přínos nebo úskalí, která navrhovaný nebo stávající předpis obnáší z pohledu jeho případného korupčního potenciálu.

„Jádrem CIA bude vyhodnocení korupčních rizik dané právní úpravy provedené jejím předkladatelem, kterému již od počátku umožní zohlednit kritérium omezení korupčních příležitostí při jejím zpracování. Do připomínkového řízení by tak měly vstupovat jen takové návrhy, které budou mít uspokojivou CIA. Výsledky CIA pak budou zveřejňovány, obdobně jako jsou již zveřejňovány výstupy RIA na webových stránkách Úřadu vlády, aby se s nimi mohl každý seznámit,“ uvedla vicepremiérka Peake.

Zveřejňování CIA bude současně plněním programu Open Government Partnership (OGP) a přispěje ke zvýšení transparentnosti vládnutí vůči veřejnosti, k čemuž ČR mimo jiné zavazuje i její přistoupení k iniciativě OGP.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Veciverejne.cz

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Mnichov

Pane doktore, rád bych si ujasnil váš postoj k české otázce a k Benešovým dekretům. Několikrát jste přidal rovnítko mezi Mnichovem a postojem některých reprezentantů bývalé opozice ve vztahu k Ukrajině. Prosím o vysvětlení. Děkuji

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): USA předkládají mírový plán. Evropa selhává

8:05 Vích (SPD): USA předkládají mírový plán. Evropa selhává

Americký mírový plán pro Ukrajinu, který nedávno pronikl do mezinárodních médií, představuje první s…