Peake: Lobbing regulovat lze

12.10.2012 4:31 | Zprávy

K regulaci lobbingu.

Peake: Lobbing regulovat lze
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karolína Peake

„Jakýkoli nový úřad je pochopitelně věc velmi nepopulární. Tomu dobře rozumím. Nejen proto, že sama navrhuji vládě úspory na agendě a úřadech celkem za 16 miliard. Úřad je také v návrhu zákona jen jedna z alternativ pro dohled nad lobbingem. Úkol navrhnout regulaci lobbingu jsem před rokem převzala od ministerstva vnitra. Na výběr jsem měla dvě možnosti: nedělat nic a celý úkol navrhnout ke zrušení nebo se pokusit o nemožné a do lobbingu vnést alespoň základní pravidla.

Spolu se svým týmem jsem zvolila druhou cestu. V návrhu zákona si neklademe za cíl zcela a navěky omezit lobbing. Chceme ale dosáhnout dvou zásadních věcí: 1) definovat a registrovat férové lobbisty a tím vytlačit do ilegality veškeré nezákonné ovlivňování zákonodárců a dalších činitelů, a 2) změnou jednacího řádu poslanecké sněmovny zavést tzv. legislativní stopu, tedy dohledatelnost všech, kteří se na přípravě zákona nebo pozměňovacího návrhu podíleli, včetně profesních komor, nevládních organizací a dalších.

V českém prostředí má pojem lobbing spíše negativní zabarvení a velice často bývá zaměňován s pojmem korupce, protože s ní může být úzce propojen. Náš návrh ve všech variantách akcentuje především nastavení standardů pro fair play před zákazy a sankcemi. Nelegální jednání tak přestane být mylně označováno jako lobbing, ale bude možné jej snáze označit např. za korupci. Návrh zákona o lobbingu obsahuje zákaz pro veřejné osoby přijímat od lobbistů jakékoliv výhody či dary.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

lobbing , Peake , LIDEM

autor: LIDEM

Ing. Viktor Vojtko, Ph.D. byl položen dotaz

Vy pořád řešíte jen nějakou regulaci obsahu na internetu

Ale řešíte problém i z opačného úhlu, kdy se nejen z internetu vytrácí svoboda slova a názoru? Mě přijde, že se dnes už nahlas nesmí říci, co si opravdu myslíte. Nemyslím nezákonné věci, ale prostě svůj názor, který třeba zrovna vaše vláda nebo většinová společnost neuznává. To ale pak přeci není žá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Maláčová (SOCDEM): Evropskou unii potřebujeme a chceme. Musí se ale změnit

15:18 Maláčová (SOCDEM): Evropskou unii potřebujeme a chceme. Musí se ale změnit

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k hlasování o nedůvěře v Evropském parlamentu