Pěnička: Objevuje se nový společenský problém - mladí a nezaměstnaní

12.08.2012 8:22 | Zprávy

Potichu a bez velké pozornosti veřejnosti se nám rodí velký problém. Vzniká generace mladých, kteří nikdy nepoznali pracovní zařazení a sami nemají možnost do práce nastoupit.

Pěnička: Objevuje se nový společenský problém - mladí a nezaměstnaní
Foto: Archiv
Popisek: Nezávislý kandidát do Senátu Parlamentu ČR pro volební obvod 35 - Jablonec nad Nisou na kandidátce Semiláci.

Podle statistik stále více mladých lidí odchází ze základní školy přímo na úřad práce. Nemají totiž žádnou motivaci vyučit se nebo studovat střední školu. Velkým problémem je, že dorůstá již druhá generace těchto nezaměstnaných lidí v produktivním věku a to i s podílem státu. Jejich rodiče stejným způsobem rezignovali na shánění práce, která je pro ně nesplnitelným snem.  

Vzniká tu tak generace lidí, kteří nemají žádné odborné vzdělání a bude těžké je kdekoliv zaměstnat. Tento trend ale způsobuje existenční problémy také učilištím a středním školám. Mládež, která nestojí o vzdělání, chybí ve školních lavicích a školy tak přicházejí o žáky. Nedostatek studentů pak vede k rušení nebo spojování škol. To se zase odráží v existenci obcí, které zrušením střední školy přicházejí o důležitý prvek ovlivňující společenský život.

Je tedy načase pojmenovat tento společenský problém a začít jej řešit dříve, než nám přeroste přes hlavu. Je nutné ukázat mladým lidem důležitost vzdělání a vytvořit takové podmínky, aby absolventi středních škol a učilišť neměli tak velké potíže při shánění prvního zaměstnání.

Mgr. Stanislav Pěnička, nezávislý kandidát do Senátu Parlamentu ČR pro volební obvod 35 – Jablonec nad Nisou na kandidátce SEMILÁCI

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Markéta Gregorová byl položen dotaz

A co další produkty?

Děkuji za vaši snahu řešit problém, že pokud si lidé něco koupí, musí mít jistotu, že o to nepřijdou jen proto, že se to přestane vyplácet vydavateli (vaše slova, s kterými úplně souhlasím). Jen vy mluvíte jen o hrách. Týká se to i programů, které si zakoupíte třeba do počítače? A neukazuje přístup ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Musílek (CzP): Demokracie je v naší zemi ve vážném ohrožení

7:16 Musílek (CzP): Demokracie je v naší zemi ve vážném ohrožení

Náhlý boj o prezidentské pravomoci je pouze pokusem o využití momentálního rozložení sil po volbách …