Poc (ČSSD): Zabijačku nám EU nezakáže. Ani nemůže

22. 1. 2012 22:29

Vyjádření europoslance Pavla Poce k údajnému záměru EU zakázat tradiční české zabijačky.

Poc (ČSSD): Zabijačku nám EU nezakáže. Ani nemůže
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Poc

17. 1. odvysílala Česká televize ve své hlavní zpravodajské relaci Události reportáž, podle které Evropská unie zakázala tradiční české zabijačky.
ČT mimo jiné uvedla, že: “Podle nového veterinárního zákona může prase zabít jeho chovatel doma a maso tam taktéž musí spotřebovat.” a dále také že “Tradiční veřejné zabijačce, ať už ji pořádali hasiči, nebo zahrádkáři, učinila Evropská unie přítrž.”

Poslanec Evropského parlamentu a člen Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin Pavel Poc (ČSSD) ale jednoznačně namítá: “Problematiku porážky jatečných zvířat upravují české zákony víceméně stejným způsobem přinejmenším posledních padesát let, takže o žádném narušení tradice Evropskou unií nemůže být řeč. ”

Porážení zvířat upravuje v obecné rovině zákon č. 166/1999 Sb., neboli veterinární zákon, který byl aktuálně novelizován českým vnitrostátním předpisem. Jediné, co je v oblasti domácích porážek  od 1. 1. 2012 v zákoně nové, je možnost úředně povolené domácí porážky skotu mladšího 24 měsíců. Právní úprava domácích porážek ostatních druhů zvířat zůstala nedotčena. Euromýty spojené se zákazem tradičních pokrmů se objevují poměrně často, zejména proto, že obhajoba domnělých tradic je vždy vděčné téma.

Evropská unie se ovšem i v oblasti bezpečnosti potravin řídí principem subsidiarity. To znamená, že nepřijme opatření, pokud je efektivnější učinit toto opatření na národní, regionální nebo lokální úrovni. Veřejnost logicky žádá, aby bezpečnost potravin byla na maximální možné úrovni. Komunitární právo proto s účinností od 1. 1. 2006 sjednotilo v celé EU právní úpravu výroby potravin v potravinářských podnicích, domácí příprava potravin pro soukromou domácí spotřebu nadále zůstala vnitrostátní záležitostí.

Podle odborníků Státní veterinární zprávy, je vždy třeba mít na paměti, že maso zvířat je surovina s vyšší mírou rizika pro lidské zdraví a zacházení s ní podléhalo vždy nějakému úřednímu dohledu. To je zkušenost doložitelná už od starověku.

Česká televize uvede nepřesné informace na pravou míru v nové reportáži.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: ČSSD

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Primátor Macura: Připravili jsme projekt pro děti v mateřských školách

13:27 Primátor Macura: Připravili jsme projekt pro děti v mateřských školách

Velvyslanec Nizozemského království Kees Jan René Klompenhouwer navštívil ve čtvrtek 21. března Ostr…