Předseda vlády uvedl, že lidé nemají dostatek objektivních informací o druhém pilíři důchodové reformy. S tím souhlasí i zástupci penzijních fondů. „My chceme skutečně zajistit objektivní informace. To znamená, že i vláda bude informovat občany o konkrétních faktech, které se týkají celého důchodového systému," řekl premiér. Vláda si podle něj uvědomuje, že úspěchem její práce na důchodové reformě není jen prosazení potřebné legislativy, ale i faktické zapojení veřejnosti do druhého pilíře.
„Jsem přesvědčen, že počet lidí, kteří se zúčastní II. pilíře se bude zvyšovat. Je potřeba opakovaně sdělit zástupcům mladší střední a mladší generace, že pokud se budou spoléhat pouze na státem organizovaný průběžný systém, tak velmi riskují, že v době svého stáří se budou pohybovat pod hranicí chudoby. Spoléhat se pouze na státem organizovaný průběžný systém pro mladší lidi je velký hazard a měli by rozložit riziko do více systémů, včetně II. pilíře," konstatoval předseda vlády.
Současné výdaje na důchody činí více než 9 % hrubého domácího produktu. I díky druhému pilíři se je podaří udržet v objemu kolem 10 % HDP. Bez zavedení druhého pilíře a bez reformních změn v pilíři prvním by tyto výdaje eskalovaly minimálně na úroveň 12 a více procent HDP, což by při současných hodnotách prohloubilo deficit důchodového systému o 80 miliard korun.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PSP ČR