Prezident Klaus: Politici obvykle ekonomy vážně neberou a to je chyba

08.12.2011 21:39 | Zprávy

Předmluva prezidenta republiky ke knize prof. Tomšíka: „Ekonomie a zdravý rozum“

Prezident Klaus: Politici obvykle ekonomy vážně neberou a to je chyba
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus

Z pera předního českého ekonoma Vladimíra Tomšíka, viceguvernéra České národní banky a profesora financí na Vysoké škole ekonomické v Praze, vznikla - a to nejen v našem kontextu - zcela unikátní kniha. Je to pohled ekonoma, důsledně využívajícího instrumentarium moderní ekonomické vědy, na vybraná aktuální témata dnešní doby. Autorem diskutované problémy spojuje to, že se staly objektem široké politické a společenské debaty, ale bohužel i předmětem manipulace v rukách politiků. Jako málo co jiného symbolizují fenomén posledních let - stále narůstající převahu politiky nad ekonomikou a racionálními ekonomickými hledisky, narůstající nedůvěru v tržní principy a cenový mechanismus, a v konečném důsledku další omezování trhu a svobody jednotlivce.

Politici obvykle ekonomy vážně neberou, ale v posledních letech to ještě zesílilo. Při svých rozhodnutích velmi často ignorují - vědomě či nevědomě - elementární ekonomické zákonitosti. Tyto zákonitosti ale existují. Svět kolem nás a podmínky, v nichž žijeme, se měnit mohou, ale lidé zůstávají pořád stejní. Jejich rozhodování se řídí stále stejnými principy. Politicky prosazované zásahy do ekonomiky mají nemalé dopady a je úlohou ekonomů je analyzovat a upozorňovat i na ty jejich důsledky, které na první pohled nejsou vidět.

Ekonomická analýza je v tomto úkolu nezastupitelná. Jen ta může poskytnout racionalitu a zdravý rozum do společenské a politické diskuse a vyvrátit některé ve společnosti zažité, ale v ekonomické vědě již dávno vyvrácené mýty. To, že ekonomové jsou slyšet jen zřídka, je chybou těch, kteří by naslouchat měli - tedy politiků, ale je třeba uznat, že selhávají i samotní ekonomové. Při jejich pasivitě se během dosavadních diskusí nad krizí eurozóny, stavem veřejných financí či bojem s klimatickými změnami ke slovu v lepším případě hlásili samozvaní odborníci a „mediální" ekonomové (kteří odkláněli debatu od podstatného a posouvali ji tu více, tu méně do marginálií), v horším případě ti, jimž vůbec nešlo o to, aby se o věcech začalo racionálně diskutovat a lidé okolo nich jim lépe rozuměli, ale kteří viděli pro sebe samé příležitost stát se spasiteli a inženýry dalšího vývoje (a tedy záměrně mnohé podstatné věci zamlčovali a překrucovali). Platí to obecně, ale v českých podmínkách o to více. Při listování našimi předními odbornými ekonomickými časopisy se nejednou mračím, že témata aktuálních společenských debat jsou zcela opomíjená.

Prof. Tomšík, jako jeden z mála erudovaných ekonomů, na tuto „povinnost" nerezignoval. Využívá standardní a netriviální ekonomické postupy, zcela klíčovou cost-benefit analýzu, ze které musí vycházet jakékoli zhodnocení návrhů a opatření. Důsledně rozlišuje pozitivní a normativní přístup v ekonomii. Jeho jasným hodnotovým názorům předchází objektivní, pozitivní analýza.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Klaus.cz

Důvěra

Myslíte, že lze věřit státu, když vidíme, jak jsou třeba politici úplatní nebo třeba se tu už měsíc řeší bitcoinová kauza? A k důvěře v soudy. Nemyslíte, že ji dost snižuje to, jak dlouho se kauzy vlečou? Třeba kauza Čapí hnízdo nebo třeba i Dozimetr. Kde je podle vás chyba? A divíte se, že pak důvě...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dostál (Stačilo!): Jsme stále suverénní zemí a chceme jí zůstat i nadále

22:33 Dostál (Stačilo!): Jsme stále suverénní zemí a chceme jí zůstat i nadále

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k článku serveru Echo24 „Brusel plánuje Česko zatížit…