Po mrazivé střední Evropě (v Lánech, kde jsem se skoro 2 týdny léčil po zranění kotníků a operaci očí, bylo v neděli ráno 24,8°C, samozřejmě mínus) dlouho očekávaná cesta na jih, resp. na jihovýchod teplo nepřináší. V Ankaře je, když v dopoledních hodinách přilétáme, mínus tři stupně a sněží. Konec konců, před měsícem v saudskoarabském Rijádu také žádné vedro nebylo.
Na státní návštěvě jsem byl v této velké zemi, která má 73 milionů obyvatel, v roce 2006 a od té doby se Turecko výrazně posunulo – nejen ekonomicky, ale i politicky a zahraničně-politicky. Stalo se významným hráčem na světové politické scéně. Je to vidět. Je to vidět i na hlavním městě. Ankara je téměř pěti milionové moderní velkoměsto. Po krizovém poklesu o více než 4% v roce 2009 (jako u nás) byl ekonomický růst v obou posledních letech více než 9% a Turecko se tím v tempu růstu zařadilo dokonce před Čínu na 1. místo ve světě. Je to u nás trochu podceňováno, říkám-li u nás, myslím v celé Evropě. Turecko je i významnou zemí Blízkého východu a v této souvislosti jsme zvědavi, zda se naší návštěvy dotkne situace v sousední Sýrii, od které budeme v závěru našeho pobytu vlastně nedaleko.
Státní návštěva začíná, stejně jako před šesti lety, položením věnce v Atatürkově mauzoleu. Kemal Atatürk, který v roce 1923 po pádu Osmanské říše založil novodobý turecký stát, je zde stále nesmírně uctíván. I ceremoniál tomu odpovídá. Připomeňme si, že Atatürk hned na počátku zformuloval cíl „přimknutí se k Západu“ (což nikdo jiný v muslimském světě do dnešního dne neudělal), zrušil sultanát a chalífát, zavedl latinku, právo šaría nahradil občanským a trestním zákoníkem evropského typu. Modernizoval turečtinu, zavedl příjmení a řadu dalších Západem inspirovaných změn. V jistém smyslu lze jeho působení přirovnat k reformám cara Petra I. v Rusku o dvě století dříve. Ve srovnání s dnešními pohyby v tomto regionu – po tzv. „arabském jaru“ loňského roku – to byly změny téměř neuvěřitelné. Tehdy ale ještě neexistovala politická korektnost, globální vládnutí, vývozy demokracie, Rada bezpečnosti, ani Evropská unie, a proto takové změny byly možné. Vývoj v dalších desetiletích ukázal, že proces přiblížení orientální země Západu a jeho modelu společnosti je značně komplikovaný a dlouhodobý, ale pozitivní je, že v Turecku jde o tendenci pevnou a trvalou.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: klaus.cz