Procházková: O KSČM a cti

08.10.2012 11:12

Reakce na článek pana Jiřího Dolejše "Nečestnost KSČM odmítám". Je jasné, že přejmenováním se morální kredit žádné politické strany nezmění. V případě KSČM mi vadí, že se jasně nevzdala návaznosti na černou minulost před rokem 1989.

Procházková: O KSČM a cti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Spisovatelka a kandidátka do Senátu Lenka Procházková

Za to černé nepovažuji ideu komunismu, ale užívání totalitářských mocenských praktik. Totalitu netvoří politická ideologie (ať už je levicová nebo pravicová), ale právě způsob vykonávání a prosazování moci. Svými činy před rokem 1989 komunistická strana ztratila v naší zemi svou čest a nezíská ji, dokud se své minulosti veřejně nevzdá. Ačkoliv je KSČM dnes bezpochyby morálně na jiné úrovni než před rokem 1989, stále je na ni nazíráno jako na černou ovci české politiky. Je obecně nerespektována médii a žádná, ani levicová strana, ji nechce za svého legitimního partnera. Tato zablokovaná pozice nerovně zvýhodňuje pravicové strany, což odporuje principům parlamentní demokracie.

Vadí mi, že média a politici používají KSČM jako nástroj pro zastrašování a vydírání občanů a že jim tato strana slouží jako univerzální viník. Domnívám se, že současná KSČM na tom nese svůj díl viny právě kvůli svému neměnnému postoji. Je přece na ní, aby vyčistila politické klima v ČR co do rovnosti sil pravice a levice. Připadá mi absurdní, aby levicová ČSSD namísto koalice s levicovou a středovou stranou vytvořila opoziční smlouvu se silně pravicovou ODS jen kvůli strachu, že jinak bude spojována s černou minulostí KSČ. Přála bych si, aby současná moderní KSČM našla odvahu překročit svůj stín a stala se z ní důstojná a respektovaná politická strana.

Lenka Procházková

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lenka Procházková - profil

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministryně Langšádlová: Rada vlády vybrala laureáty Ceny vlády nadanému studentovi

22:01 Ministryně Langšádlová: Rada vlády vybrala laureáty Ceny vlády nadanému studentovi

Ve Strakově akademii se konalo v pořadí již 400. zasedání Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI, Ra…