Rath: Nesplněný slib

29.10.2011 22:29 | Zprávy
autor: cssd.cz

Zástupci zdravotníků nedávno upozornili na fakt, že můžeme být konfrontováni s novou vlnou zdravotnických protestů, něco na způsob „Děkujeme, odcházíme“. Důvodem pro případné protesty je slib ministra zdravotnictví, který dal zdravotníkům zhruba před rokem.

Rath: Nesplněný slib
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Rath

V rámci vyjednávání s organizátory akce „Děkujeme, odcházíme" tehdy podepsal jednoznačné memorandum, kde zdravotním sestrám a lékařům slibuje desetiprocentní nárůst mezd v příštím roce. Tento slib je pro mne docela sympatický, protože si myslím, že sestry i lékaři si zaslouží vyšší platy. Nicméně jsem očekával, že to pan ministr myslí vážně a seriózně a že najde na plnění svých slibů finanční prostředky. V žádném případě jsem nepředpokládal, že si z nich dělá legraci nebo že se drží hesla slibem nezarmoutíš. Dosud jsem však nezaznamenal ani ze strany ministra zdravotnictví, ani ze strany ministra financí jakoukoliv aktivitu, která by mohla v příštím roce přinést vyšší finanční prostředky našim nemocnicím, kde tito lidé pracují.

Nemocnice dostanou výrazně méně

Situace je ještě o to horší, že vláda rozhodla o zvýšení daně z přidané hodnoty, které ze zdravotnictví v příštím roce odčerpá zhruba 4 až 5 miliard korun. Když tuto částku vztáhnete na mzdy zdravotníků, znamená to jejich pokles v průměru o 10 %. Navíc byl Sněmovně předložen zdravotně pojistný plán, ve kterém se jasně říká, že nemocnice v příštím roce dostanou 95 % financí srovnávacího období. Čili výrazně méně finančních prostředků, než které mají v letošním roce.

Kouzla s účetnictvím

Rád bych slyšel od pana ministra Hegera, z čeho chce tedy ty mzdy zaplatit. Hodlá snad přesvědčovat zdravotníky, že jim rád přidá, ale že to mají zaplatit nemocnice? Nemocnice řízené Ministerstvem zdravotnictví, tedy fakultní nemocnice, možná mají nějaké skryté zdroje, které před veřejností umně tají. Pokud vím, mají také značné hospodářské problémy, byť se svým účetnictvím kouzlí, jak to jde. Městské a krajské nemocnice ale žádné rezervy už několik let nemají. Je to především díky tomu, že naše nemocnice každý rok dostávají méně a méně peněz. S tím se potýkáme už několik let. Prakticky všechny nemocnice měst a krajů hospodaří s deficitem. Pokud ho nepřiznávají, jde pouze o účetní kamufláž po vzoru fakultních nemocnic.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Markéta Gregorová byl položen dotaz

A co další produkty?

Děkuji za vaši snahu řešit problém, že pokud si lidé něco koupí, musí mít jistotu, že o to nepřijdou jen proto, že se to přestane vyplácet vydavateli (vaše slova, s kterými úplně souhlasím). Jen vy mluvíte jen o hrách. Týká se to i programů, které si zakoupíte třeba do počítače? A neukazuje přístup ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR: Kanonská cesta je po opravě opět průjezdná

20:14 Lesy ČR: Kanonská cesta je po opravě opět průjezdná

Lesní cesta Kanonská ze sedla Skřítek směrem k Rabštejnu je po opravě opět otevřená veřejnosti.