Některé naše výhrady týkající se prolomení občanských práv v rozporu s právem EU vyřešili vyjednavači vlád a Evropské komise tak, že slova "musí" nahradili slovy "může" a nebo "nemusí". Takže bude záležet na EU a členských státech v jakém rozsahu budou zejména tato ustanovení implementována do směrnic a zákonů a jak budou také prováděna v praxi. U nás bude tedy záležet na tom, zda se politici v ČR budou zajímat a opírat také o analýzy expertů nebo jen o jednoznačné vyjádření MPO a MZV. Problematických ustanovení je v dohodě celá řada, největší evropští experti na právo duševního vlastnictví (včetně profesorů z univerzity v Cambridge) vyzvali evropské a národní instituce, aby ACTA neratifikovaly. Předala jsem již loni tuto analýzu českým vyjednávačům z ministerstva průmyslu a obchodu a pracovníkům Stálého zastoupení ČR při EU v Bruselu.
Zavázat poskytovatele internetových služeb k předávání informací o jejich klientech je dnes v rozporu jak se směrnicí EU- například 2000/31, tak českým Zákonem o službách informační společnosti a hlavně se zavedenou praxí (prolomení identity majitele účtu a jeho elektronického obsahu je dosud možné jen v závažných trestných případech a to na základě rozhodnutí soudu).

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Roithova.cz