Roithová (KDU-ČSL): Strašit arbitrážemi za metylalkoholovou krizi je absurdní

19.09.2012 8:21 | Zprávy

Do zítřejšího programu Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin Evropského parlamentu byl na konec schůze zařazen bod "Smrtelné otravy metylalkoholem v České republice". Dva pozvaní úředníci z Evropské komise poskytnou informace o situaci v ČR.

Roithová (KDU-ČSL): Strašit arbitrážemi za metylalkoholovou krizi je absurdní
Foto: roithova.cz
Popisek: Europoslankyně za KDU-ČSL Zuzana Roithová

"Jednání na výboru si vyžádali europoslanci z ČSSD. Překvapuje mne, že si informace nevyžádali přímo od vlády či příslušných ministrů a svůj záměr dostat téma bez přípravy na jednání výboru nekonzultovali se Stálým zastoupením ČR v Bruselu. Česká republika předává průběžně již od 10. září všechny informace o otravě metylalkoholem a svých opatřeních do všech systémů předběžného varování Evropské unie i Světové zdravotnické organizace (např. EWRS, RASFF, INFOSAN). Zahraniční partneři hodnotí situaci jako vážný regionální nikoli celoevropský problém. Standardním způsobem probíhá také spolupráce policejních, celních i zdravotnických složek na bilaterální úrovni. Česká republika je také od samého počátku v úzkém kontaktu s Evropskou komisí a jejími zástupci, pravidelně se konají audiokonference se zahraničními zdravotnickými experty. Zahraniční partneři oceňují, že ČR poskytuje informace a konzultuje své postupy tak transparentně a bez prodlení," říká poslankyně Zuzana Roithová, bývalá ministryně zdravotnictví.

"Vážím si, jak pečlivě česká media referují o všech okolnostech metylalkoholové krize. Neměli bychom však podlehnout dojmu, že Evropský parlament bude o našich opatřeních jakkoli rozhodovat. Nepostupoval tak ani v minulosti. Zítra je na programu výboru jen patnáctiminutová výměna názorů, kterou si přejí někteří poslanci z ČR. V dopise předsedovi výboru tito poslanci uvádí, že celá záležitost má i sociálně-politický rozměr. Vysvětluje se v něm, že část obyvatel České republiky má silný pocit odcizení, protože byli opuštěni jejich vlastní národní vládou, a proto je nesmírně důležité, aby se tím jeden z výborů Evropského parlamentu zabýval. Nejde tedy o snahu hájit opatření přijatá v ČR, ale o pokus přenést domácí předvolební kampaň do Bruselu a možná i vyřizovat si osobní účty s vládou. Za neadekvátní považuji i volání dalších českých europoslanců, aby se na patnáctiminutovou debatu do Bruselu dostavil i ministr zdravotnictví Heger, zvláště když zítra zasedá krizový štáb, vláda i Sněmovna. Myslím, že užitečnější je v těchto dnech jeho účast doma," říká Zuzana Roithová (KDU-ČSL), která se dlouhodobě zabývá vnitřním trhem a ochranou spotřebitelů v EU.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kdu.cz



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rajchl (PRO): Může za to jen a pouze Fiala. Důkazy jsou tu

12:17 Rajchl (PRO): Může za to jen a pouze Fiala. Důkazy jsou tu

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k poklesu reálných mezd.