Fiskální pakt má určitě své mouchy a je třeba na něm ještě pracovat. Evropa potřebuje růst, aby byla schopná pomocí cílených investic (například z dosud nevyčerpaných fondů EU) vytvářet nové pracovní příležitosti. Tuto slabinu bruselského kompromisu však český premiér nekritizoval. Místo toho se trapně vymlouval na českého prezidenta.
Zde jsou hlavní otázky, na které Petr Nečas lidem dluží odpovědi:
1/ Co pozitivního nám jeho NE přinese?
Základní otázka. Nečas se vrátil z Bruselu a nedokázal na ni odpovědět. Podkopal důvěru našich evropských partnerů, kteří otevřeně hovoří o podrazu.
2/ Proč se domnívá, že jsme chytřejší než ostatní srovnatelné státy EU?
Zdá se, že Nečas je dobrým Klausovým žákem. Klaus svého času dával všem okolo najevo, že díky jeho mistrovsky zvládnuté ekonomické transformaci nám ostatní postkomunistické země nesahají ani po kotníky. Vzpomínáte na úsporné balíčky, měnovou krizi 1997 a na to, jak jsme se pak všichni museli složit na tunel způsobený Klausovým bankovním socialismem? Naše premiantství bylo rázem to tam. Neochota ke spolupráci se zeměmi v sousedství a vyvyšování se nad ostatní nám žádné sympatie v zahraničí nevynesly. Navíc nám krizi možná i leckdo přál, stejně jako přejete nafoukanému spratkovi, aby si taky jednou rozbil ústa.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: cssd.cz