ODS považuje britský přístup k EU za správný a následování hodný. Sama je v Evropském parlamentu věrným ocáskem britských konzervativců a bezděčně jim slouží jako kompars ve svébytné frakci, která nemá reálný vliv na evropské dění.
Při výroční konferenci své Konzervativní strany dal britský premiér Cameron velké interview BBC, kde jasně pojmenoval následné kroky Londýna směrem k EU. Cameron již před vyjednáváním o novém rozpočtu vykřikuje do světa, že příliš zvýšený rozpočet EU bude bez ohledu na názory ostatních vetovat.
Britský premiér chce do budoucna také prosazovat, aby eurozóna měla svůj vlastní rozpočet a jiný aby platil pro zbylé členy EU. Co nám tím vzkazuje? Chce učinit jasný krok k prohloubení příkopu mezi členy eurozóny a těmi, kteří nechtějí nebo nemohou vstoupit. To je protipól politiky, kterou sledují Německo a Francie, ale z nových zemí také Polsko a samozřejmě Evropská komise. Těmto hráčům jde naopak o to, aby se tendencím k rozštěpení Unie zamezilo. Proto přicházejí při hledání východisek ze současné dluhové krize se stále dalšími návrhy na zapojení všech členů EU. Jakkoli je dvourychlostní Evropa již nyní realitou, není přece třeba se dobrovolně okrádat o možnost být při rozhodování u jednoho stolu s eurozónou!
Konečně, dluhová past nebo churavé banky mohou potkat i ty, kteří si to nepřipouštějí – Velká Británie je toho dokladem, protože je v současnosti katastrofálně zadlužená. Tamější konzervativně-liberální koalice prosadila podobně drastické rozpočtové škrty jako česká vláda (snad jen s tím rozdílem, že zavádění reforem neprovázela masivní korupce). Stejně jako u nás však škrty vyvolaly pouze recesi, omezení domácí poptávky a zadlužení státu se nikterak nesnížilo.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: cssd.cz