Sehnalová (ČSSD): Alkohol a drogy za volantem musí být tabu

28.04.2012 14:00

"I když je kulturní prostředí a přijatelnost alkoholu v různých zemích různá, tolerance alkoholu za volantem musí být nulová. Alkohol a drogy jsou spolu s rychlou jízdou na evropských silnicích největšími zabijáky a tak bychom k nim měli i přistupovat," uvedla na včerejší konferenci věnované boji proti řízení pod vlivem alkoholu česká sociálnědemokratická poslankyně Olga Sehnalová, členka Výboru pro dopravu a cestovní ruch v Evropském parlamentu.

Sehnalová (ČSSD): Alkohol a drogy za volantem musí být tabu
Foto: sehnalova.cz
Popisek: Europoslankyně Olga Sehnalová
reklama

Konferenci uspořádala Evropská rada pro bezpečnost silničního provozu (ETSC) a záštitu nad ní převzal místopředseda Evropské komise pro dopravu  Siim Kallas. "Je nepřijatelné, aby na evropských silnicích každým dnem umíralo 85 lidí. Řidiči posilněni alkoholem mohou za čtvrtinu všech automobilových nehod v Evropě. Musíme proto společně pracovat na lepším prosazování pravidel a změně jízdních návyků řidičů. Jen tak lze opravdu něco změnit na počtu úmrtí na silnicích," pronesl ve svém projevu Kallas.

Zástupci ETSC představili na akci svou nejnovější publikaci, která monitoruje pokrok evropských zemí v boji proti řízení pod vlivem alkoholu.  Studie popisuje boj proti alkoholu za volantem ve čtyřech evropských zemích včetně České republiky, kde alkohol za volantem způsobil jen za rok 2010 celkem 108 smrtelných nehod, tedy 13 procent všech úmrtí na českých silnicích.

"Ve všech čtyřech zemích bylo dosaženo pokroku při snižování počtu úmrtí způsobených při řízení pod vlivem alkoholu, nicméně ztráta životů při řízení pod vlivem alkoholu je stále nepřijatelně vysoká", uvedl profesor Richard Allsop, člen představenstva ETSC.

V roce 2010 bylo 11 procent všech úmrtí na silnicích přímo spojeno s řízením pod vlivem alkoholu a Evropská Komise odhaduje, že až 25 procent všech úmrtí na silnicích v celé Evropské unii souvisí s alkoholem. "Podle našich výpočtů se ukazuje, že v roce 2010 mohlo být zabráněno až 6 500 úmrtím, pokud by všichni řidiči uposlechli nařízení týkající se řízení pod vlivem alkoholu", dodal Allsop.

Prioritami v boji proti řízení pod vlivem alkoholu se v celoevropském měřítku stávají vedle důsledného policejního donucování také funkční přístroje, tzv. alkolocky a sanační programy pro problémové řidiče.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: cssd.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Ministerstvo obrany je pouhá „slibotechna“

8:39 Vích (SPD): Ministerstvo obrany je pouhá „slibotechna“

Armáda poptává 210 pásových bojových vozidel pěchoty v osmi modifikacích. Má to stát 52 miliard Kč. …