Senátor Ivo Valenta spolu s dalšími senátory vyhrál u Ústavního soudu

19.12.2016 16:02

Skupina senátorů vedená senátorem Ivo Valentou a zastoupená advokátem Zdeňkem Koudelkou napadla neústavnost kontrolních hlášení daně z přidané hodnoty. Podání k Ústavnímu soudu připravila Strana soukromníků. Podpisy připojila většina senátorů za ODS i zástupci klubu SPO, KSČM a Severočechů. Ústavní soud nálezem zveřejněným 19. 12. 2016 senátorům vyhověl a zkonstatoval, že některá ustanovení kontrolního hlášení jsou v rozporu s ústavním pořádkem. Žádný soudce neuplatnil odlišné stanovisko a rozhodnutí soudu je tedy jednoznačné.

Senátor Ivo Valenta spolu s dalšími senátory vyhrál u Ústavního soudu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tisková konference k senátnímu návrhu zákona na zrušení EET
reklama

Ústavní soud zrušil možnost, aby finanční správa mohla prostým formulářem neomezeně stanovit rozsah požadovaných údajů v hlášení nejen o plátcích, ale i neplátcích daně z přidané hodnoty, a to v případech, kdy to nemá daňový význam. Tímto způsobem se totiž pouze vytvářel prostor pro nedůvodné šmírování.

„Dnešní verdikt Ústavního soudu je důkazem toho, že hloupost se dá porazit. Proč by například stát měl vědět o tom, že si žena zaplatila umělé oplodnění, když k tomu žádný daňový odpočet nepožaduje?  To je nesmysl! Rozsah povinně sdělovaných údajů musí být upraven v zákoně. Není možné, aby pánové Babiš a Sobotka přejímali praxi totalitního režimu, který tu panoval do roku 1989 a řadu povinností určovali mimo zákony ve vyhláškách či různých formulářích. To musíme zastavit,“ uvedl senátor Ivo Valenta.

 „Kontrolní hlášení narušuje právo na soukromí jako ústavně chráněné základní právo. Jeho úprava zákonem je tedy nutná. Nelze připustit, aby výkonná moc obcházela zákonodárný proces tím, že si prostřednictvím vládní většiny nechá v zákoně odsouhlasit zmocnění pro stanovení konkrétních omezení ústavního práva pouhým formulářem finanční správy,“ doplnil advokát Zdeněk Koudelka s tím, že Ústavní soud odložil vykonatelnost nálezu, protože zrušením napadeného ustanovení je kontrolní hlášení nepoužitelné, a dal možnost přijmout úpravu v souladu s ústavou.

Ústavní soud zrušil také ojedinělou možnost, aby finanční správa mohla doručovat výzvy běžnou e-mailovou poštou, přičemž se výzva považovala za doručenou okamžikem odeslání. „Takovýto postup jednoznačně narušoval právní jistotu lidí. E-mailová pošta totiž není nezpochybnitelně spolehlivá,“ tvrdí senátor Valenta.

Paradoxně samotná vláda uznala námitku neústavnosti své původní úpravy kontrolních hlášení a změnila zákon tak, že umožnila prominutí automaticky ukládané pokuty. Původně totiž Sobotka a Babiš „protlačili“ úpravu, spočívající v tom, že při nepodání hlášení byla automaticky uložena pokuta, a to bez ohledu na důvod tohoto nepodání.

„Vezměme si příklad malého živnostníka, který si dělá sám vlastní účetnictví. Nepodal hlášení, například z toho důvodu, že měl autonehodu a leží proto v bezvědomí v nemocnici. I tak jej ale Babiš se Sobotkou chtěli pokutovat. To přece nemá logiku,“ dodává Ivo Valenta.

 Vládní většina vyhověla námitce Ivo Valenty a dalších senátorů také v tom, že lhůta, určená na 5 dní pro plnění povinností v rámci kontrolního hlášení, je krátká. Prodloužila ji tedy na 5 pracovních dní. V těchto věcech však Ústavní soud řízení zastavil, a to pouze z toho důvodu, že původně napadená neústavní ustanovení již byla změněna novelou zákona.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Onderka (ČSSD): Jak by měly vypadat levicové daně

22:16 Onderka (ČSSD): Jak by měly vypadat levicové daně

Dramatický spor o způsob rušení tak zvané superhrubé mzdy otevřel konečně po delší době skutečně pol…