Senátor Valenta: Zkroťme nemravnou OSU!

22. 9. 2016 13:19

Dnešní demonstrace proti praktikám OSA se zúčastnil také senátor Ivo Valenta, který dlouhodobě poukazuje na hamižnost a netransparentní hospodaření Ochranného svazu autorského. Akci uspořádalo Sdružení místních samospráv ČR a Asociace hotelů a restaurací ČR. Začala v Praze půlhodinu před polednem.

Senátor Valenta: Zkroťme nemravnou OSU!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace před OSA za mravné zacházení s autorským zákonem
reklama

„Podle počtu zúčastněných vidím, že současná situace veřejnosti není lhostejná. S kolegy ze Senátu jsme již dříve předložili návrh zákona, kterým chceme osvobodit folkloristy od absurdních autorských poplatků za neautorské písně. A jsem rád, že jsem v Senátu našel podporu. Tím to ale nekončí. Je nezbytné, aby zde existovala dostatečně silná ochrana proti postupům OSY nejen pro folkloristy, ale i pro samosprávy, všechny slušné podnikatele, hospodské, pořadatele kulturních akcí a všechny občany,“ uvedl senátor Ivo Valenta.

Ivo Valenta tím naráží nejen na avizované navýšení autorských poplatků až o 50% a záměr vybírat nově poplatky například za mobilní telefony, ale především současný systém nečitelného fungování a hospodaření OSY.

„Nad fungováním OSA musí být stálá a trvalá kontrola. Není možné, aby si tato organizace svévolně nastavovala a měnila pravidla, jak se jí zlíbí. Proto jsem představil pozměňovací návrh k aktuálně projednávané novele autorského zákona, který by umožnil vznik dozorového orgánu nad tímto spolkem. Nikdo nechce autorům upírat spravedlivou odměnu za jejich tvorbu. OSA ale funguje naprosto neprůhledně, účtuje si i poplatky, na které nemá nárok a netransparentně hospodaří s penězi z kapes nás všech, dodává senátor.

Účastníci demonstrace se jednomyslně shodli na tom, že OSA nemá žádné pevné mantinely, nastavuje si svévolně pravidla a nikdo ji nekontroluje, což je praxe, která nemá obdoby.

„Je povinností nás, zákonodárců, okleštit její monopolní postavení a zajistit, aby se peníze dostaly spravedlivě k těm, kterým opravdu náleží. OSA již dále nesmí být sama sobě pánem, nemá k tomu oprávnění, nehospodaří se svým výdělkem. Nemůže si z těchto peněz svévolně brát, kolik chce. Musí zde být někdo, kdo její řádění zastaví a jasně stanoví, co je již za hranou,“ vysvětluje Ivo Valenta, který současně vyzývá všechny kolegy z Poslanecké sněmovny i Senátu ke spolupráci, která by vytvořila pomyslný „bič na OSU“. Jedině ten podle něj dostatečně ochrání všechny slušné lidi před nemorálním jednáním OSY i jejími neoprávněnými požadavky.

„Nikdo jiný to za nás učinit nemůže,“ uzavírá senátor Valenta.

Pozn. redakce: 75% podíl ve společnosti OUR MEDIA a.s., provozující server Parlamentní listy vlastní společnost SYNOT INVEST LIMITED podnikatele a bývalého senátora Iva Valenty.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Scheinherr (Praha sobě): Praha vybaví dopravní hřiště koly pro handicapované děti

22:02 Scheinherr (Praha sobě): Praha vybaví dopravní hřiště koly pro handicapované děti

Rada hl. m. Prahy schválila realizaci projektu jízdní kola pro handicapované děti. Město tak pořídí …