„A může být ještě hůř. Jestli myslivci nedostanou možnost účinně regulovat stavy černé zvěře, budeme čelit mnohem závažnějším problémům,“ varuje předseda senátní komise pro rozvoj venkova Petr Šilar.
Zprávy o škodách, které způsobují divoká prasata na zemědělských plodinách nebo na golfových hřištích, se začínají v médiích objevovat stále častěji. „A to je jen špička ledovce,“ varuje senátor Petr Šilar. „Černá zvěř může být zdrojem nákaz. Jedná se zejména o klasický mor prasat, který je velmi nebezpečnou virovou nákazou, se kterou veterináři v Evropě bojují přes 140 let. U divokých prasat mor většinou probíhá latentně. Existuje zde ale vážné riziko přenosu nemoci na domácí chovy. Následky by v takovém případě byly devastující. Dalším onemocněním divočáků, tentokrát parazitárním, je Trichinella spiralis. Ta může mít při přenosu na člověka až smrtelné následky. Nakazit se lidé mohou sice jen požitím nedostatečně tepelně opracovaného masa z nemocného kusu, není ale radno toto riziko podceňovat,“ vysvětluje Šilar.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kdu.cz