V minulých týdnech jsem společně s Jiřím Paroubkem opakovaně na tento "toxický" problém upozorňoval. Připomínám, že odpady z ostravských lagun jsou do Ústeckého kraje každým dnem převáženy přes celou republiku! Do Ústeckého kraje tak míří přes sto tisíc tun nebezpečného odpadu, který obsahuje mimo jiné například polychlorované bifenyly, síru, arsen, olovo, měď, zinek, nikl, chrom, kadmium, rtuť, thallium.
Je přitom na místě mluvit o odpadu. Ačkoliv se jej totiž oficiální místa snaží označovat za palivo, je evidentní, že nesplňuje požadavky vyplývající z evropských norem. Ty samozřejmě platí i na českém území. Důkazem, že se jedná spíše o odpad, nežli o palivo, je žádost polské strany, kde bylo uloženo 20 tisíc tun těchto látek z ostravských lagun, na zpětný odvoz do ČR. A to právě proto, že Polsko, člen EU, tyto látky považuje za nebezpečný odpad.
Za zcela zásadní selhání považuji v této kauze fakt, že valná většina obyvatel Ústeckého kraje o převozu nebezpečného odpadu do okolí jejich obydlí nevěděla. Dotčení politici, ať už na ministerstvu životního prostředí, ve vedení kraje, ale například i starosta Litvínova Milan Šťovíček se zbavují své odpovědnosti a přehazují si ji jako horký brambor.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: NS - LEV 21