Šlégr (NS-LEV21): Odpovědnost za ostravské kaly si politici přehazují jako horký brambor

03.11.2011 15:46 | Zprávy
autor: NS - LEV 21

Vedení města Litvínov dnes na mimořádném zasedání projednává kauzu ukládání odpadů z ostravských lagun v bezprostřední blízkosti Litvínova na skládce Celio.

Šlégr (NS-LEV21): Odpovědnost za ostravské kaly si politici přehazují jako horký brambor
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Šlégr

V minulých týdnech jsem společně s Jiřím Paroubkem opakovaně na tento "toxický" problém upozorňoval. Připomínám, že odpady z ostravských lagun jsou do Ústeckého kraje každým dnem převáženy přes celou republiku! Do Ústeckého kraje tak míří přes sto tisíc tun nebezpečného odpadu, který obsahuje mimo jiné například polychlorované bifenyly, síru, arsen, olovo, měď, zinek, nikl, chrom, kadmium, rtuť, thallium.

Je přitom na místě mluvit o odpadu. Ačkoliv se jej totiž oficiální místa snaží označovat za palivo, je evidentní, že nesplňuje požadavky vyplývající z evropských norem. Ty samozřejmě platí i na českém území. Důkazem, že se jedná spíše o odpad, nežli o palivo, je žádost polské strany, kde bylo uloženo 20 tisíc tun těchto látek z ostravských lagun, na zpětný odvoz do ČR. A to právě proto, že Polsko, člen EU, tyto látky považuje za nebezpečný odpad.

Za zcela zásadní selhání považuji v této kauze fakt, že valná většina obyvatel Ústeckého kraje o převozu nebezpečného odpadu do okolí jejich obydlí nevěděla. Dotčení politici, ať už na ministerstvu životního prostředí, ve vedení kraje, ale například i starosta Litvínova Milan Šťovíček se zbavují své odpovědnosti a přehazují si ji jako horký brambor.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

JUDr. Jindřich Rajchl byl položen dotaz

Rozhodnutí soudů

Když se vám rozhodnutí soudů nelíbí, tak je znevažujete a vlastně tím podrýváte důvěru v soudy. Nestačí, že je mizivá důvěra v politiky? Proč ještě rozvracet důvěru v soudy? Dokážete uznat, že soudy rozhodly správně, i když se vám to nelíbí? Co je teda pro mě zarážející je ne rozsudek, ale to, že by...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Klempíř: Byl jsem v nepřátelském prostředí

22:14 Ministr Klempíř: Byl jsem v nepřátelském prostředí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k ministerské návštěvě festivalu ve Strážnici.