Sobotka (ČSSD): Kdo se přiživuje?

03.01.2012 16:15 | Zprávy

Letošní rok bude těžký, pro české občany bohužel těžší, než pro mnohé jiné. Nemá však smysl svádět všechno na krizi.

Sobotka (ČSSD): Kdo se přiživuje?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka

Předpovědi pro příští rok v Česku nabízejí sadu nejpestřejších hrůz. Dokonce ministr financí Miroslav Kalousek, kterému před pár dny prošel návrh docela optimistického státního rozpočtu (postavený na očekávání růstu 2,5%), se nechal slyšet, že ve skutečnosti by to mohlo být „fakt hustý“. V sadě náhradních alternativ (do kterých se pustil, jen co měl hlasování o původní pohádce z krku) představuje pouhý jednoprocentní pokles ekonomiky něco, na co bychom se vlastně měli docela těšit.

Řeči o hrozící krizi jsou jednou z mála věcí, která se dá Nečasově vládě věřit. Není pochyb o tom, že by dokázala, že to dokáže. Nechme posměváčkům, že krizi je mnohem snazší způsobit, než přežít. Není to pravda, bez práce nejsou ani spálené koláče. Taktické varianty navíc komplikuje těžký terén. Například pro Česko, které je až přehnaně závislé na automobilovém průmyslu, je podstatný fakt, že letošní produkce aut byla rekordní. Tady je laťka opravdu vysoko.

Ze zahraničí chodí relativně dobré i špatné zprávy, ale ty dobré se nás díky struktuře exportu a jeho vlivu na růst týkají víc. Proč tedy hledíme do budoucnosti s takovou nedůvěrou? Jedním z důvodů je naprosto scestná hospodářská politika vlády, která předstírá úspory a dusí tím domácí poptávku. Exportním firmám se stále ještě daří, ale na domácích jako by vůbec nezáleželo. Kritiku pak vláda odráží odváděním pozornosti jinam. Jedna z takových hypotéz zní, že nám prostě někdo neustále ujídá (nejspíše také díky tomu se od roku 2006 zvýšil za pravicových vlád veřejný dluh už o 600 miliard korun…).

Vláda s oblibou tvrdí – a média to ráda papouškují, - že nás srážejí zneužívané sociální dávky. I kdyby zneužívané byly, pohled do statistik ukazuje, že může jít jen o nezajímavý zlomeček státních výdajů. Nebo to „projedí“ důchodci? Jeden z protikrizových nápadů NERV nabízel snížení důchodů v případě mimořádného hospodářského poklesu. Vláda se od toho zatím distancovala. Šlo prý jen o neformální a nezávazný návrh ze zákulisí, který padl pod stůl. No dobře, ale dosti podobné nápady už prošly parlamentem. Například to, že ani nezaměstnaným se nemohou dávat peníze jen tak za nic. Že si platili pojištění? To nestačí. Dostanou do ruky koště, aby zametali ulice v barevných vestičkách, místo aby si hledali práci. Místo konkrétní nabídky zaměstnání je postavíme do fronty k poštovní přepážce.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: cssd.cz

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Pozitivní diskriminace

Na jednu stranu odsuzujete pozitivní diskriminaci, na druhou stranu vám nevadí, že se jí vaše vláda dopouští? Proč třeba neustále zvýhodňujete Ukrajince? Já to chápal zpočátku, ale po třech letech? A druhá věc, proč už se dnes nemůžou problémy nazývat skutečnými jmény, proč se kolem některých našlap...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Exner (STAN): Slavíme Mezinárodní den proti homofobii a transfobii

10:17 Exner (STAN): Slavíme Mezinárodní den proti homofobii a transfobii

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k Mezinárodnímu dni proti homofobii a transfobii.