Sobotka (ČSSD): Vládní koalice znovu porušuje demokratická pravidla parlamentarismu

07.11.2011 6:25 | Zprávy
autor: cssd.cz

Poslanci stran vládní koalice se při projednávání návrhů tzv. reformních zákonů opět uchýlili k nedemokratickým praktikám, porušujícím zákon o jednacím řádu v Poslanecké sněmovně i Ústavu České republiky.

Sobotka (ČSSD): Vládní koalice znovu porušuje demokratická pravidla parlamentarismu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka

Tyto vládní předlohy, které Senát zamítl nebo je vrátil s pozměňovacími návrhy, byly nejprve v rozporu s jednacím řádem Sněmovny zařazeny na probíhající řádnou plenární schůzi, aniž by se o doplnění pořadu této schůze hlasovalo a aniž by byla připuštěna námitka opozičních poslanců proti takovému postupu.

Koaliční poslanci se ale s tímto „válcováním" opozice zdaleka nespokojili. Nejenže následně omezili délku a počet vystoupení jednotlivých poslanců tak, aby každý poslanec mohl vystoupit nejvýše dvakrát po deseti minutách, ale navíc sloučili rozpravu k celkem čtrnácti vládním návrhům zákonů, aby docílili toho, že se - podle jejich výkladu - toto omezení vystupování poslanců vztahuje na celou sloučenou rozpravu. Poslanec by tak ke každému návrhu zákona mohl mluvit v průměru necelou minutu a půl.

Je zjevné, že se vládní koalice svým nedávným dvojitým debaklem u Ústavního soudu nepoučila. Opět svým postupem popírá základní principy demokratického zákonodárného procesu, zejména právo opoziční menšiny vyjádřit v otevřené rozpravě svůj názor a projevit legitimní odpor proti záměrům většiny.

ČSSD proto připomíná závěry vyslovené v letošním nálezu Ústavního soudu, jímž byl zrušen zákon o úsporných opatřeních v působnosti MPSV (viz body 72 až 75 nálezu):

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

JUDr. Jindřich Rajchl byl položen dotaz

Rozhodnutí soudů

Když se vám rozhodnutí soudů nelíbí, tak je znevažujete a vlastně tím podrýváte důvěru v soudy. Nestačí, že je mizivá důvěra v politiky? Proč ještě rozvracet důvěru v soudy? Dokážete uznat, že soudy rozhodly správně, i když se vám to nelíbí? Co je teda pro mě zarážející je ne rozsudek, ale to, že by...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Klempíř: Byl jsem v nepřátelském prostředí

22:14 Ministr Klempíř: Byl jsem v nepřátelském prostředí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k ministerské návštěvě festivalu ve Strážnici.