Sobotka: Restituční koalice si teď bude muset najít 101 poslanců

15.08.2012 20:46 | Zprávy
autor: cssd.cz

Sociální demokracie vítá dnešní rozhodnutí, v němž většina senátorů jednoznačně odmítla vládní návrh na narovnání s církvemi. Jako sociální demokraté jsme přesvědčeni o tom, že Senát dnes hlasoval v souladu s míněním a vůlí velké většiny občanů naší země.

Sobotka: Restituční koalice si teď bude muset najít 101 poslanců
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka, šéf ČSSD

Vzhledem k tomu, že pro církevní restituce hlasovalo v Poslanecké sněmovně jen 93 poslanců z 200, je zcela na místě, aby v případě takto rozsáhlého převodu majetku a peněz musela „restituční koalice“ ODS a TOP 09 najít 101 hlasů, kterými případně veto Senátu přehlasují.

Ale i potenciální většina 101 hlasu zůstane většinou jen velmi těsnou a nemůže v žádném případě nahradit chybějící širší společenský a politický konsensus nad církevními restitucemi, které zvýší zadlužení státu a zatíží naše veřejné rozpočty na příštích 30 let. Prosazení tohoto nespravedlivého a riskantního zákona za těchto okolností jen dále rozdělí českou společnost, poškodí církve a prohloubí příkop mezi vládou a občany.

Projednávání zákona na půdě Senátu znovu upozornilo na riziko prolomení restituční hranice 25.2.1948 a možné ohrožení Benešových dekretů. Představitelé církví by se proto měli veřejně a jednoznačně vyjádřit k tomu, zda skutečně vznášejí požadavky, které jdou za dosavadní restituční hranici.

ČSSD vyzývá ODS a TOP 09, aby využily možnosti, které jim dalo veto Senátu k tomu, aby přehodnotily svůj postoj k církevním restitucím, zákon nadále neprosazovaly a za účasti všech parlamentních stran připravily nové kolo jednání s církvemi.  ČSSD současně žádá zúčastněné církve, aby v zájmu nalezení širší shody nadále netrvaly na schválení zákona v této sporné podobě.

Poslanci a poslankyně ČSSD budou v Poslanecké sněmovně v opakovaném hlasování hlasovat proti přijetí tohoto zákona.

Bohuslav Sobotka, předseda ČSSD

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petr Macinka byl položen dotaz

Ústavní puč

Co tím přesně myslíte? Jak podle vás prezident násilně mění ústavní pořádky? Prezident přeci využil svého práva se obrátit na soud a ten nějak rozhodl, on přeci žádnou ústavu nemění, jen vlastně požádal o upřesnění, jak je myšlena, což je podle mě i dobře a snad pro příště budete jako politici věnov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Klempíř: Byl jsem v nepřátelském prostředí

22:14 Ministr Klempíř: Byl jsem v nepřátelském prostředí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k ministerské návštěvě festivalu ve Strážnici.