Staněk (ODS): Ta naše koruna česká, ta je tak hezká, tak hezká

30.03.2013 17:00

„Bankomaty už nevydají ani cent.“ „Pokud nemáte peníze v hotovosti, jste ztraceni.“ „Většina lidí přijde o část svých úspor, ke zbytku se dostanou nejdříve za šest let.“ „V ulicích českých měst se šíří násilí a zloba.“ „Vláda k potlačení pouličního násilí povolá armádu.“ „Václav Klaus: já vám to říkal!“

Staněk (ODS): Ta naše koruna česká, ta je tak hezká, tak hezká
Foto: red
Popisek: Logo ODS

Vypnul jsem televizi, rychle jsem se oblékl a běžel k nejbližšímu bankomatu. Karta, PIN a… „Vaše transakce byla zamítnuta. Radíme Vám, už ji neopakujte nebo přijdete nejen o své peníze, ale také o svoji kartu.“ Běžím k dalšímu bankomatu. Transakce opět zamítnuta. „Pane, to je marný. Všechny peníze v bankách jsou zablokovaný. Nedostanete ani cent,“ říká pán vedle mě. Nevěřícně kroutím hlavou. „To přece není možný. Nemůžou mi přece zablokovat peníze, které mám poctivě našetřený. Z čeho budeme žít? To je jako měnová reforma v roce 1953,“ vzpomínám na vyprávění babičky. „Ne, to není měnová reforma. To je Evropská unie a euro,“ vrací mě do reality pán v brýlích – zřejmě finanční analytik.

„A v bance na přepážce mi něco vydají?“ ptám se. „Ano. Dají vám potvrzení, že vám nic nevydají. Ale spíše vás tam už nepustí. Viděl sem pár lidí, kteří to potvrzení dostali a prohodili ochranku výlohou. Tak už tam radši nikoho nepouští.“ Nevím, jestli se potím nebo třesu zimou. Peněženka je plná potvrzení o výběrech z bankomatu, hotovost žádná. Několik platebních karet, které jsou k ničemu. Co budu dělat? Možná má táta něco pod slamníkem. Snad… Zavolám mu…

„Pavle, probuď se. Dnes vezeš Kubu do školy ty a v devět máš být v Praze, tak ať to stihnete,“ slyším hlas manželky. „Je konec, přišli jsme o všechny peníze. Můžeš prosím Tě zavolat našim?“ reaguji ještě v polospánku. „Cože? Jak o všechny peníze? Seš gambler nebo co?“ zoufale se zeptá. Hlas mojí chotě se dostává do nebezpečných tónin.

Otvírám oči. V televizi právě běží ekonomický přehled. „Koruna vůči euru za poslední týden posílila o 10 %. Máme nejstabilnější měnu v celé Evropské unii.“ Uf. Byl to jen sen. Oblékám se. Zhltnu snídani. Sedáme se synem do auta. Zastavuji u prvního bankomatu. Se strachem zasunuji kartu a…. Bankomat mi vydává požadovanou sumu. V korunách. V českých korunách. Obdivně a s úctou si bankovky prohlížím. Česká koruna. Jistota. Síla. Bezpečí. „Kypr je na kolenou, ale nejde jen o něj, ale o celou eurozónu.“ Vidím titulek v novinách. My naštěstí stojíme na nohou, mám totiž korunu. Naši, českou.

JUDr. Pavel Staněk
poslanec PČR
člen výkonné rady
předseda oblastního sdružení
místopředseda regionálního sdružení

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: ODS

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fiala (SPD): Evropská unie nám chce přikázat přijímání migrantů

6:37 Fiala (SPD): Evropská unie nám chce přikázat přijímání migrantů

Komentář na facebookovém profilu k podpoře migrace