Děkuji, vážený pane místopředsedo, vážené paní senátorky, vážení páni senátoři. Akce lékařů na Slovensku byl zaměstnanecký, sociální a dá se říci i vnitropolitický střet, konflikt. Slovensko nepostihla živelná pohroma ani nebylo ohroženo zvenčí. Mzdový sociální pracovně-právní a znova říkám politický konflikt, i když neříkám stranicko-politický, ale politický obecně ano. Tam byl řešen vládou a těmi účastníky sporu, i když neúspěšně až do 2. 12. letošního roku. Poté tedy došlo k dohodě. Vláda České republiky se rozhodla údajně na základě žádosti vlády Slovenské republiky vyslat vojenské lékaře na území Slovenské republiky. Proč? Aby zastoupili práci odmítající slovenské lékaře. To byl důvod, který je zcela zřejmý a tento důvod mi dovolte, abych konstatoval tu bez ohledu nebo o pokus hodnocení, kdo konal špatně a kde byla a nebyla pravda. To si myslím, že není naším úkolem. To je především úkolem slovenských občanů a slovenských politiků a slovenské veřejnosti.
Vyslání vojsk ozbrojených sil podléhá vyslovení souhlasu podle článku 43 odstavec 3a) Parlamentu České republiky. To znamená oběma komorami Parlamentu České republiky. Myslím, že vláda si byla a je této ústavní povinnosti vědoma. Ústava v této části je naprosto srozumitelná a domnívám se, že ani v minulosti nebyly žádné výkladové spory o interpretaci této části Ústavy. Mimo to jsem 2. 12. v pátek kolem 11.00 hodiny předal dopis předsedovi vlády. Tento dopis jsem předal i na základě dotazů některých z vás, zdali nehodlám v této věci konat. Já vás s tímto krátkým dopisem seznámím. Pro genezi problémů je podle mého názoru také důležitý.
Vážený pane předsedo vlády, ze sdělovacích prostředků se dozvídám o aktuálním rozhodování vlády, jehož předmětem má být vyslání skupiny vojenských lékařů k působení na území Slovenské republiky. Jelikož rozhodování o souhlasu s vysláním ozbrojených sil mimo území republiky patří rovněž pro svou politickou citlivost podle článku 43 Ústavy k významu oprávnění Senátu, rád bych se ujistil o tom, jak vláda hodlá dále postupovat. Jde mi zejména o to, zamýšlí-li vláda požádat komory o souhlas Parlamentu s takovým vysláním, resp. spíše kdy to udělá. Pro úplnost upozorňuji, že příští týden se koná schůze Senátu, na níž by mohl být předmětný bod zařazen.
V této formě dopisu je zcela zřejmé, že se nezaujímá jakékoliv stanovisko, jestli se koná nebo nekoná dobře. Ale chtěl jsem, aby nebyla pominuta Ústava, aby nedošlo k nedorozumění a případnému následnému řešení, které bohužel teď musíme zde provádět. Odpověď jsem obdržel včera, to znamená až ve středu ráno 7. prosince kolem 10.00 hodiny. Z této odpovědi mi dovolte, abych také aspoň část tu podstatnou citoval, to znamená odpověď předsedy vlády Petra Nečase: Vážený pane předsedo Senátu v návaznosti na váš dopis ze dne 2. prosince 2011 ve věci poskytnutí informace, zda vláda ČR hodlá požádat komoru Parlamentu ČR o souhlas s vysláním skupiny vojenských lékařů k působení na území Slovenské republiky, vám tímto sděluji následující.
Vláda Slovenské republiky požádá dopisem předsedkyně vlády Slovenské republiky ze dne 1. prosince 2011 předsedu vlády ČR o poskytnutí pomoci při řešení nouzového stavu v oblasti zdravotní péče na Slovensku způsobené hromadnými výpověďmi lékařů. To je, prosím, ten důvod.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: senat.cz