Štefek (KSČM): Cesty k úsporám - elektronické aukce

29.10.2012 16:14

Hledat cesty, jak lépe, průhledněji, efektivněji a přitom levněji hospodařit, je úkolem každého krajského zastupitele.

Štefek (KSČM): Cesty k úsporám - elektronické aukce
Foto: kscm.cz
Popisek: Logo KSČM
reklama

Středočeský kraj bude za jakékoliv vlády nucen hledat úspory. Někdo na pravici by jistě rázně škrtl investice do zdravotnictví či sociálních služeb, ale to není vhodná cesta – lepší je zaměřit se na možné snižování investičních nákladů a větší efektivnost každé vydané koruny.

Jednou z cest k úsporám by mohly být elektronické aukce. Nejen že mohou o desítky procent snížit cenu vhodných veřejných zakázek, ale přispějí i k větší transparentnosti celého procesu.

Elektronická aukce není žádné sci-fi, používá se stále více v soukromém i veřejném sektoru. Je to obdoba klasické aukce s tím, že soutěžící snižují v průběhu aukce hodnotu svých nabídek. Nevyhrává tudíž nejvyšší nabídka jako u klasické aukce, ale právě nejnižší.  Konkurenti na sdíleném webovém prostoru se samozřejmě vzájemně neznají, znají jen číslo konkurenta, který nabízí nejnižší cenu …

Přínos elektronických aukcí spočívá nejen v otevřené, transparentní soutěži teoreticky neomezeného množství dodavatelů s relativně nízkými náklady na samotnou aukci, ale i ve značné finanční úspoře, v efektivnější administraci zadávání veřejných zakázek.

E-aukce je vhodná tehdy, jestli je hodnota kontraktu dostatečně vysoká, kdy jsou poptávány služby či předměty, které jsou hojně dostupné na trhu a kdy lze veřejnou zakázku kvantifikovat, tedy jestli se porovnává např. cena či objem.  V případě, že je třeba zajistit i určité kvalitativní předpoklady, musí okruh dodavatelů definované požadavky předem splňovat. To ostatně může být předmětem jakéhosi síta první vlny zájemců.

Příkladem vhodným pro elektronické aukce jsou tak třeba opravy fasád a vodovodních řadů, rekonstrukce ulic, ale i stavební dozor či finanční služby nebo dodávky kancelářského vybavení a IT techniky, energií či pohonných hmot.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Ing. Zdeněk Štefek

  • KSČM
  • stínový ministr kultury KSČM, objednatel/zhotovitel KSČM

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Zdeněk Štefek - profil

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Michálek (Piráti): Děkujeme Pavlu Zemanovi za jeho práci

10:43 Michálek (Piráti): Děkujeme Pavlu Zemanovi za jeho práci

Komentář na facebookovém profilu k rezignaci nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana