Firmy, které v budoucnu získají veŘejné zakázky, musí mít jasné vlastníky. Poslanci TOP 09 chtějí ještě před schválením vládní novely dosáhnout toho, aby nakládání s veřejnými penězi bylo co nejtransparentnější a zároveň administrativa pro zadavatele jednodušší. Návrh ukládá vítězi zadávacího řízení povinně odhalit vlastnickou strukturu. Jestliže tak neučiní, nebude s ním podepsána smlouva a zakázku získá druhý, resp. další, v pořadí.
Změnou, která odhaluje vlastnickou strukturu dodavatelů a subdodavatelů, politici podpořili návrh Nadačního fondu proti korupci a občanského sdružení Veřejnost proti korupci. „Návrh by vytvořil v českém prostředí konečně takovou praxi, ke které jsme se všichni zavázali jak v koaliční smlouvě, tak v programovém prohlášení vlády. Nedokážu si proto představit, že by jakýkoli člen koalice hlasoval proti," říká předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové Petr Gazdík. „Zvláště zarážející je pro mě právě to, že s protikorupčním návrhem z nepochopitelných důvodů nesouhlasí Ministerstvo pro místní rozvoj vedené ministrem Kamilem Jankovským z Věcí veřejných," doplňuje Hana Marvanová, členka sdružení Veřejnost proti korupci.
V praxi by poslanecký návrh tedy znamenal, že by každý občan u vítěze jakékoliv veřejné zakázky znal přímé i nepřímé společníky, včetně tichých společníků. Vlastnickou strukturu by navíc musela firma prokázat opětovně i při dokončení veřejné zakázky. „Pokud by firma tento krok odmítla, ztratila by nárok na zaplacení odvedené práce," vysvětluje poslanec Jan Farský. O pozměňovacím návrhu, který předložil společně s Petrem Gazdíkem, Stanislavem Polčákem a Helenou Langšádlovou, bude Výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj hlasovat ve čtvrtek.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: top09.cz