Vaňhová (ČSSD): Stát rozhodoval o likvidaci kalů v našem kraji bez naší účasti

13.11.2011 20:32

Kraj odmítá odpovědnost za státní zakázku likvidace kalů z Ostravy.

Vaňhová (ČSSD): Stát rozhodoval o likvidaci kalů v našem kraji bez naší účasti
Foto: red
Popisek: Hejtmanka Jana Vaňhová ve své kanceláři

Při páteční teplické i sobotní litoměřické demonstraci proti kalům z Ostravy zazněly opět neoprávněné výtky vůči vedení Ústeckého kraje. Hejtmanka Jana Vaňhová odmítá tvrzení, že by byla jakkoli spoluodpovědná za státní zakázku likvidace ostravských kalů v Ústeckém kraji. „Nejsem podepsána pod žádným rozhodnutím, které by mělo znamenat ohrožení životního prostředí v našem kraji, a platí to i o případu kalů. Stále považuji vládou dříve určené řešení likvidace ostravských lagun za špatné, stát rozhodoval o likvidaci kalů v našem kraji bez naší účasti," uvedla Jana Vaňhová.

Sobotního protestu proti spalování kalů se v Litoměřicích zúčastnil náměstek hejtmanky Arno Fišera. I on označil postup vlády při rozhodování o státní zakázce o spalování kalů v Ústeckém kraji za nezodpovědný. „Pokud by při likvidaci kalů v našem kraji mělo dojít ke zhoršení životního prostředí či ohrožení zdraví lidí, je vláda povinna neprodleně a odpovídajícím způsobem zasáhnout. Vedení kraje situaci sleduje a bude v tomto směru na vládu vyvíjet tlak," řekl Arno Fišera.

Jediné rozhodnutí, které krajský úřad jako správní orgán ve věci kalů učinil, bylo stanovení velmi přísných podmínek pro skladování tohoto stabilizovaného odpadu na skládce Celio u Litvínova. Nikdy se na úrovni kraje nerozhodovalo o spalování těchto odpadů v Čížkovicích.

Záměr spalování v Ústeckém kraji vznikl čistě na základě jednání soukromých firem ze sdružení Čistá Ostrava, pod vedením firmy Geosan. A byla to vláda, která svým rozhodnutím z roku 2004 odstranění kalů těmto soukromým firmám svěřila, a proto by se také měla zasadit o vyřešení tohoto problému.

Hejtmanka se několikrát obrátila na vedení příslušných resortů s požadavky, aby problémová státní zakázka likvidace ostravských lagun nezatížila Ústecký kraj. Naposledy jednala v pátek v Praze s ministrem životního prostředí Tomášem Chalupou. Ten ji ujistil, že orgány České inspekce životního prostředí mají nad skladováním stabilizovaných kalů trvalý dohled a provádějí nezávislý monitoring. Inspekce má kompetence v případě jakýchkoli odchylek od stanovených postupů okamžitě vyvodit sankce a zasáhnout.

Dále čtěte:
Naštvaní obyvatelé Ostravy: Laguny páchnou. Je to lumpárna
Příhodová (ODS): Ostravské kaly - pochyby, nekvalita, ostuda
Kateřina Březová: Kaly z ostravských lagun nyní ohrožují i Ústecko ##MINIPAS 311##

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kr-ustecky.cz

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

SOCDEM: Digitální švarcsystém křiví pracovní trh, změnu musíme provést sami

20:03 SOCDEM: Digitální švarcsystém křiví pracovní trh, změnu musíme provést sami

Mohou se lidé, pracující pro online platformy, domáhat svých práv? Tuto otázku si kladou nejenom kur…