Velebný (ČSSD): Jak se odměňují rebelové

28.11.2012 9:59 | Zprávy

Být poslancem za ODS je nyní trochu nevděčné. Konec funkčního období, i kdyby nepřišly předčasné volby, se neúprosně blíží. A bitva o posty na kandidátkách bude nemilosrdná, protože každý ví, že kost bude malá a maso aby na ni jeden hledal lupou. V takovou chvíli je nejlépe najít sobě o něco lukrativnější post ve státní správě nebo v nějakém státním podniku či ve firmě ovládané státem.

Velebný (ČSSD): Jak se odměňují rebelové
Foto: ČSSD
Popisek: Poslanec Ladislav Velebný

Proč ve státní firmě? Asi proto, že soukromé společnosti by neměly zájem. A dokud je ještě moc ve správných rukou, byla by škoda nevyužít možnosti dát si pořádně do trumpety za peníze daňových poplatníků.

Jenže jak takový post dostat? Přece jenom je jich omezené množství, z nebe neprší. A ne všechny má pod kontrolou ODS. Sice v posledním roce dokázala leccos urvat od úst svých koaličních partnerů (třeba dobré bidlo generálního ředitele SŽDC a mnoho dalších v dopravě i jinde), ale chtivých spolustraníků je mnoho.

A pak někoho napadlo to spásné slovo rebelie! Někdo přece musí pozdvihnout prapor obrany volebního programu, Je třeba chránit nízké daně, svobodu a všechny ty sarapatičky, které ODS slíbila voličům. Slabá vláda nemůže rebely porazit, slabá vláda je musí uplatit. Takže i kdyby posty nebyly, nějaké se jistě najdou.

A opravdu, našly se. Ivan Fuksa, bývalý náměstek dvou ministrů financí (Kalousek, Janota), bývalý ministr zemědělství, neúspěšný kandidát na předsedu ODS a konečně nyní již jenom bývalý poslanec nastupuje jako vrchní ředitel Českého aeroholdingu. Zcela jistě nemůže své rebelie litovat – místo desítek tisíc korun za poslancování bude brát plat jistě o řád vyšší. To je pěkná efektivita revoluce. A ještě k tomu mít přímo na starosti privatizaci ČSA? Paráda.

Další z rebelů Marek Šnajdr jakoby nedostal nic. Ve skutečnosti se ale zbavil nyní již bývalého ředitele VZP Pavla Horáka a nahradil ho svým dlouholetým souputníkem Zdeňkem Kabátkem. V takovém případě se také již jenom bývalému poslanci Šnajdrovi lehce odstupovalo z postu předsedy správní rady. Ale mít svého člověka přímo na průtoku 150 miliard korun ročně, to je k nezaplacení. Na tento oltář se již dá něco obětovat a pro pana Šnajdra je již údajně nachystáno místo ve vedení Českých drah.

Je to tak okaté, že dokonce i šéfka LIDEM Karolína Peake pozvedla hlas a podle ní to ohrožuje důvěryhodnost vlády – zvláště, když Petr Tluchoř má zaparkovat svoje politické vozítko v ČEZu. Paní předsedkyně a vicepremiérka se mýlila v jen v jednom. Vláda už žádnou důvěryhodnost nemá, takže není co ohrozit. Ale jinak je to samozřejmě velká ostuda.

ODS na své rebely nezapomněla. Ve správné chvíli se vzdali mandátů a nechali daně daněmi. A jako náhodou zrovna ve chvíli, kdy začaly pršet funkce přímo z nebes. Stačilo jen natáhnout ruku a nějaké se chytnout. Tedy, když shrneme výsledek rebelie, máme tady nové funkce pro rebely a původní zákony (čti vyšší daně) pro občany. To je mi ale zajímavý boj za zásady.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: cssd.cz

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Ukončení války?

Dobrý den, myslíte, že válku na Ukrajině vyprovokovali sami Ukrajinci? Čím? A souhlasím s vámi, že ujednat mír je obtížnější, hlavně, když třeba jeden z aktérů války o to nestojí. Nebo podle vás Rusko chce válku ukončit? V poslední době se chová naopak. A jaké páky má podle vás třeba Evropa na Rusko...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Růžička: Necháváme naše talenty mizet do zahraničí

22:33 Senátor Růžička: Necháváme naše talenty mizet do zahraničí

Projev na 13. schůzi Senátu ČR 23. července 2025 k návrhu zákona o výzkumu, vývoji, inovacích a tran…