Vláda: Při vyjednávání o rozpočtu EU jsme uspěli

11.02.2013 18:57 | Zprávy

Výsledkem jednání Evropské rady je nový víceletý finanční rámec, jenž splňuje většinu požadavků České republiky.

Vláda: Při vyjednávání o rozpočtu EU jsme uspěli
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Nečas

Komplikované vyjednávání v Bruselu skončilo pro ČR příznivě. „Výsledek jednání považujeme za úspěch,“ zdůraznil premiér na tiskovém brífinku 8. února. Vláda usilovala o to, aby unijní rozpočet podporoval konkurenceschopnost, byl moderní a také férový ke všem členským státům.

Dohodnutý rozpočet obsahuje oproti minulosti snížené výdaje, což ale znamená, že se sníží i český příspěvek do společné kasy. „Jeden rok z těch sedmi let budeme jakoby zadarmo v EU,“ přiblížil záležitost premiér.

Koheze a zemědělství

Podařilo se omezit škrty v kapitole kohezní politiky a škrty v oblasti zemědělství jsou naopak vyšší, což byla také jedna z českých priorit. Navýšení prostředků na kohezní politiku znamená pro ČR příjem více jak 20 miliard euro. U kohezních projektů navíc ČR pomohla prosadit uznatelnost daně z přidané hodnoty. Pro čerpání z kohezních fondů zároveň získáme větší časový prostor (tzv. pravidlo N+3).

V oblasti zemědělství připadne ČR 5,4 miliardy euro na přímé platby a 1,9 miliard na rozvoj venkova. Vláda současně uspěla s požadavkem dobrovolnosti případného zastropování přímých plateb pro velké národní farmy.

Celkově se ČR stala silnějším čistým příjemcem unijních peněz, neboť se zvětšil rozdíl mezi našimi příspěvky a příjmy. Podle premiéra jde o „jeden z největších nárůstů mezi členskými státy EU“. Dostali jsme se tak na 4. místo v národní alokaci na hlavu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Vlada.cz

Jan Lipavský byl položen dotaz

Jedno mi není stále jasné

Vy si myslíte, že se Rusko pustí do křížku s NATO? A je nebo není pro nás NATO dostatečnou zárukou bezpečnosti?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátorka Kovářová: Ať žije pokrok aneb Wokismem proti všemu

7:17 Senátorka Kovářová: Ať žije pokrok aneb Wokismem proti všemu

Pokrok je všeobecně vnímán jako proces vylepšování života jednotlivce či společnosti.