Vysloužil (VV): Stát může vydělat, lidé ušetřit - je ČTÚ ale proti?

06.02.2012 8:50 | Zprávy

Český telekomunikační úřad se rozhodl, že zřejmě nebude pracovat pro český stát a jeho občany, nýbrž pro stávající mobilní operátory.

Vysloužil (VV): Stát může vydělat, lidé ušetřit - je ČTÚ ale proti?
Foto: Archiv
Popisek: Poslanec Radim Vysloužil

Jinak si nedovedu vysvětlit způsob přípravy výběrového řízení na prodej práv k využití rádiových kmitočtů. Ze stávající verze „Základních principů výběrového řízení“, kde by ČTÚ mělo definovat detailní podmínky a průběh všemi brzy očekáváné aukce, se toho zatím bohužel moc nedočteme. Co se z podmínek však dá rozeznat, je nepříliš velká snaha rozhýbat zatuchlé vody českého trhu mobilních služeb. Současná verze principů aukce totiž vstup novému plnohodnotnému operátorovi příliš neusnadňuje. Začít budovat čtvrtého operátora na zcela novém trhu není jednoduchá a rozhodně už vůbec ne levná záležitost. Pro rozhodování možných nových hráčů, zajímajících se o vstup na český trh a zvažujících, zda se nadcházející aukce účastnit, je proto velmi důležité, jak velký zájem o jejich vstup český stát v průběhu příprav této velké události naznačí. A stávající verze podmínek připravované aukce jim to rozhodně neulehčuje. ČTÚ se například doposud nebylo schopno vyjádřit, zda bude součástí aukce možnost na českém trhu otevřít novým hráčům vstup formou adekvátní velkoobchodní nabídky a tzv. národního roamingu, což by jim umožnilo začít nabízet své služby ještě před tím, než si stihnou postavit vlastní telekomunikační síť (pokud tedy vůbec ještě chceme, aby se v Česku stavěly další základnové stanice). S ohledem na rychle se blížící termín předložení platné verze podmínek aukce to naznačuje, že o tomto ani úředníci ČTÚ neuvažují. V praxi to pak znamená, že v aukci si nejdůležitější nabídnuté kmitočty s velkou pravděpodobností opět rozeberou tři stávající operátoři. Výsledkem bude, že v Česku zůstane drahá cena volání pro uživatele mobilních telefonů a datové služby za taktéž přemrštěné sumy. Špatně nastavené parametry aukce mohou zmrazit současný stav mobilních služeb na dalších několik desítek let.

Přitom způsoby, jak nastavit parametry aukce tak, aby byla zajištěna tvrdá soutěž mezi uchazeči o kmitočty, jsou známé a funkční. Pokud bychom se inspirovali například Velkou Británií tak zjistíme, že správně připravená aukce by mohla přinést až trojnásobek očekávaného příjmu z prodeje kmitočtů, (v Česku by se tak dalo mluvit o částce až kolem 18 miliard korun!), a zároveň výrazně pomoci hospodářské soutěži.

Správně nastavená nadcházející telekomunikační aukce by mohla být významným přínosem pro státní rozpočet a navíc by zároveň přinesla lepší služby pro české občany. Český telekomunikační úřad byl státem zřízen přesně z tohoto důvodu, vypadá to ale, že raději udržuje atmosféru v byznysu tak, aby se hodila stávajícím hráčům. Kmitočty jsou státní majetek stejně jako lesy. Bohužel se k nim také podobně jako v Lesích ČR přistupuje. Namísto zisku se musí ještě pomalu dotovat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Veciverejne.cz

Radek Koten byl položen dotaz

v SPD slibujete nepomáhat Ukrajině

Myslíte, že kdyby všichni nechali Ukrajinu bez pomoci, že by si pak na ní Putin nevzal vše, a že by spousta Ukrajinců tak zemřela úplně zbytečně? Já upřímně nemám problém s tím Ukrajině pomáhat ubránit se Putinovi, ale co už se mi nelibí je ta přehnaná pomoc, která se zde dostává uprchlíkům z Ukraji...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Scherfer (SOCDEM): Systematické selhávání v dostupnosti léků

13:09 Scherfer (SOCDEM): Systematické selhávání v dostupnosti léků

aneb Jak vláda slibovala výkladní skříň a doručila rozvrzanou kredenc