Weberová (ODS): Doživotní imunita je přežitek

15.02.2013 5:28 | Zprávy
autor: ODS

Poslanecká sněmovna zrušila doživotní imunitu zákonodárců.

Weberová (ODS): Doživotní imunita je přežitek
Foto: ivana-weberova.cz
Popisek: Poslankyně za ODS Ivana Weberová

Poslanci odhlasovali změnu Ústavy, která omezuje trestněprávní procesní imunitu pouze na dobu trvání mandátu poslance a senátora. Návrh na omezení imunity předložili spolu se zástupci dalších stran poslanci ODS. Obdobná úprava se týká i soudců Ústavního soudu. O návrhu hlasovali poslanci v tomto volebním období již po druhé, v prvním případě, kdy se návrh týkal i přestupkové imunity, s ním nesouhlasil Senát.

„Věřím, že Senát tentokrát zrušení doživotní imunity schválí. Je to v moderních ústavních systémech přežitek, rarita neobvyklá i v porovnání s jinými evropskými zeměmi,“ uvedla poslankyně ODS a členka ústavně právního výboru Ivana Weberová. „Doživotní imunita zákonodárcům úkryt před spravedlností neposkytovala, protože Poslanecká sněmovna s vydáním zákonodárce k trestnímu stíhání zpravidla souhlasila. Pokud by se nyní rozhodla například z důvodu podezření na politický motiv trestního stíhání rozhodnout poslance či senátora nevydat, trestní řízení bude automaticky pokračovat po skončení jeho mandátu. Imunita omezená na dobu výkonu mandátu nebude vnímána jako osobní privilegium poslance, ale bude skutečně naplňovat svůj původní cíl, kterým je ochrana zákonodárného sboru jako celku před politickými zásahy exekutivy,“ říká poslankyně.

„Omezení imunity je také logickou reakcí na zavedení přímé volby prezidenta, kterému byla imunita v této souvislosti také omezena. Bylo by zvláštní, aby členové parlamentu měli vyšší ústavní ochranu než prezident,“ dodává Weberová.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

JUDr. Jindřich Rajchl byl položen dotaz

Rozhodnutí soudů

Když se vám rozhodnutí soudů nelíbí, tak je znevažujete a vlastně tím podrýváte důvěru v soudy. Nestačí, že je mizivá důvěra v politiky? Proč ještě rozvracet důvěru v soudy? Dokážete uznat, že soudy rozhodly správně, i když se vám to nelíbí? Co je teda pro mě zarážející je ne rozsudek, ale to, že by...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hejtmanka Pecková: Manipulace ministra Macinky

22:14 Hejtmanka Pecková: Manipulace ministra Macinky

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k návštěvě dvou ministrů ze strany Motoristů na folkl…