Zahradil (ODS): Cameron s Nečasem si z Bruselu odvážejí vítězství

10.02.2013 9:49 | Zprávy
autor: ODS

Evropská unie má svůj první úsporný rozpočet v historii, aniž by byly dotčeny požadavky nových členských států včetně České republiky na podporu chudších regionů, pochválil výsledky bruselského summitu šéf europoslanců ODS a první místopředseda konzervativní frakce Jan Zahradil.

Zahradil (ODS): Cameron s Nečasem si z Bruselu odvážejí vítězství
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Jan Zahradil

"Ti, kdo nás léta strašili izolací kvůli tomu, že v Evropě jasně formulujeme svůj názor, by si měli uvědomit, že David Cameron a Petr Nečas odjíždějí z Bruselu jako vítězové," komentoval Zahradil skutečnost, že tón během summitu udávala "severní" koalice prosazující efektivní rozpočet pod vedením Davida Camerona a Angely Merkelové. Stranou tak zůstal stát například francouzský prezident François Hollande a jím vedený blok států požadujících naopak navyšování unijního rozpočtu.

Dohoda členských států ale může ještě narazit v Evropském parlamentu, který bude výsledky summitu v souladu s Lisabonskou smlouvou schvalovat. Předsedové čtyř frakcí dali v minulosti jasně najevo, že neustoupí ze svého požadavku na sedmiprocentní zvýšení výdajů, i kdyby tak měli EU vehnat do rozpočtového provizoria.

"Občanští demokraté vždy respektují to, na čem se členské státy dohodnou, stejně budeme postupovat i tentokrát," řekl Jan Zahradil. Současně kritizoval záměr socialistického předsedy EP Martina Schulze, který před zahájením summitu oznámil, že chce nechat europoslance hlasovat o rozpočtu v tajné volbě. "Půjde o jedno z nejdůležitějších hlasování za celé volební období, které by rozhodně mělo být veřejné. Ti poslanci, kteří se rozhodnou dohodu členských států torpédovat a jít proti vůli svých premiérů a voličů, by se pod takové rozhodnutí měli mít odvahu podepsat," dodal Zahradil.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Kmotři

Jak je podle vás možné, že tu vládnou stále kmotři, jak sama tvrdíte? Co je podle vás špatně? Nemyslím fakt, že vládnou, ale jak je to možné? Nejde tomu zabránit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Tuberkulóza se vrátila do Česka. Je to časovaná bomba

7:17 Okamura (SPD): Tuberkulóza se vrátila do Česka. Je to časovaná bomba

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k nebezpeční šíření tuberkulózy cizinci z rizikových …