Zaorálek (ČSSD): Proč máme krizi všude kolem

13.10.2011 22:30 | Zprávy

S Beethovenovou Ódou na radost kráčejí prý současní lídři eurozóny přímo do propasti. Tak to alespoň líčí europoslanec Jan Zahradil.

Zaorálek (ČSSD): Proč máme krizi všude kolem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek

Nakonec je to podle něj současný model evropské integrace, který může za to, že se v Evropě potýkáme s dluhy a že to na dlouho vypadá, že „lépe už bylo". Nejlépe by bylo se se současnou podobou evropské integrace rozejít dříve, než nás definitivně zničí. Pokud nepochopíme, že pokračující integrace je zlo, na které doplácíme a budeme v ní pokračovat, tak to celé bouchne a všechny nás to rozmetá. Tolik apokalyptický Jan Zahradil.

Něco velmi podobného si myslí i prezident Václav Klaus, kterému rovněž vadí, že Evropská unie a evropská měna nešťastně spojila národy pracovité s těmi, kteří místo práce dávají přednost posezení ve stínu pod cypřiši, a nám teď nezbývá než platit v krizi jejich dluhy. No a co jiného ve Sněmovně slyšíme od Petra Nečase? Nebudeme platit rozmařilost jiných, nebudeme trpět ani rozmařilost vlastní, a proto se bude škrtat, škrtat, škrtat! A protože Miroslav Kalousek neumí vybírat daně, tak se musí škrtat o to víc.

Takto se zhruba vykládá a reaguje na krizi v Česku. Jen to vyvolává řadu znepokojivých otázek. Čím to, že v Řecku čím víc škrtají, tím jsou na tom hůře? Jak to, že krize postihla země, které byly ještě nedávno dávány za vzor ekonomického růstu, politiky zaměstnanosti a nebyly nijak mimořádně zadlužené (Irsko, Španělsko)? Proč je vážně postižena krizí Velká Británie, která euro vůbec nemá? Pamatuje si ještě někdo, že krize nezačala v Evropě, ale ve Spojených státech v roce 2008 - pádem banky Lehman Brothers a společnosti AIG?

Někdo zřejmě úplně zapomněl na to, že v roce 2008 nejdříve vypukla krize bankovního sektoru, která přinesla ztráty v bilionech dolarů, třicet miliónů nezaměstnaných, dalších padesát miliónů lidí uvrhla pod hranici chudoby, prakticky zdvojnásobila dluhy vyspělých států světa. Její příčinou bylo obrovské zbytnění finančního průmyslu, který místo toho, aby sloužil výrobě, začal sloužit sám sobě. Zkorumpoval politický systém, prosadil rozsáhlou deregulaci a otevřel si cesty k obrovským ziskům, které neodpovídaly žádnému reálnému ekonomickému růstu a vedly k vytvoření ohromné virtuální finanční bubliny, jejíž prasknutí pak uvrhlo celá svět do krize.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: cssd.cz

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Podpora zbrojení Ukrajiny je pro vládu Petra Fialy prioritou

9:15 Vích (SPD): Podpora zbrojení Ukrajiny je pro vládu Petra Fialy prioritou

V neděli zahájil návštěvu České republiky Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Setkal se s prez…