Zaorálek: Neříkejme prosím, že kapitalismus je vynikající a pouze lidi jsou chamtiví

04.11.2011 12:56 | Zprávy
autor: PSP ČR

Vystoupení na 30. schůzi PS PČR, dne 4. 11. 2011.

Zaorálek: Neříkejme prosím, že kapitalismus je vynikající a pouze lidi jsou chamtiví
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek

Děkuji. To, co říkal, pan poslanec Lukša, to vlastně je blízko toho, co říkala paní místopředsedkyně Karolína Peake, když mluvila o tom, že bojujeme s lidskou chamtivostí, s pokušením. Víte, problém je v tom, že to je přesně argumentace před listopadem 89. Komunisté tady vytvořili poměrně dokonalý systém a pak si stěžovali na to, že lidé nejsou dokonalí, že lidé mají chyby. Socialistický systém byl vynikající, pouze lidé selhali. Byl bych nerad, kdybyste argumentovali podobně. Prostě bohužel kapitalismus je vynikající, pouze lidé jsou chamtivý. Problém je v tom, že musíme vytvořit podmínky pro to, aby chamtivost neměla volné pole. Naším úkolem je nastavit to takovým způsobem, aby bylo velmi obtížné pro chamtivost, aby se dostávala k penězům nedovoleným způsobem tím, že dochází ke střetu zájmů apod.Přátelé, nevymlouvejte se tedy na egoismus, nevymlouvejte se na chamtivost, neříkejte, že by tak někdo mohl říci, víte, já bych rád, ale to víte, ve mně ta chamtivost, ta chamtivost se mnou lomcuje jako a já bohužel... taky v něčem jedu, protože jsem lidsky chamtivý, že ano.

Víte, nedělejte takovou antropologizaci a biologizaci těch problémů. To je úplně falešná cesta. Jako my jsme tady poslanci a vytváříme normy a pravidla pro to, aby se v této zemi nedařilo především těm chamtivým, aby to prostě nevypadalo tak, že veřejné peníze jsou rájem právě pro ty, kteří mají k chamtivosti největší sklony.

A to, oč se v tomto sporu jedná, je, abychom vytvořili takové podmínky, které půjde co nejhůře obejít, které jsou nejtíže obejitelné, aby si prostě někteří nechali zajít chuť, protože je velmi těžké se k těm penězům dostat, anebo proto, že jim ty peníze vlastně nepatří, protože jsou u těch, kdo ty zakázky vypisují.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Práce autora se řídí redakčními zásadami ParlamentníListy.cz.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Přidejte si obsahový box PL do svých oblíbených zdrojů na Hlavní stránce Seznam.cz. Děkujeme.

Mgr. Igor Červený byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit vyváženost?

Myslím teď mezi ochranou životního prostředí a průmyslem-ekonomikou? Co přesně v tomto směru navrhujete? Vím, co kritizujete, ale jaký je podle vás ten balanc?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Roun (KSČM): Trumpově militarismu a represi se musíme postavit

11:02 Roun (KSČM): Trumpově militarismu a represi se musíme postavit

Před rokem se k němu upínal celý svět. Lidé očekávali, že po senilním Joe Bidenovi přijde Donald Tru…