Zelení: Nový zákon o ovzduší. Ti, co nejvíc škodí, budou od poplatků osvobozeni

10.02.2012 21:56

Tisková zprává Strany zelených k novému zákonu o ochraně ovzduší.

Zelení: Nový zákon o ovzduší. Ti, co nejvíc škodí, budou od poplatků osvobozeni
Foto: zeleni.cz
Popisek: Logo Strany zelených

Poslanci dnes schválili dlouho připravovaný zákon o ochraně ovzduší, který ale prošel včetně účelových návrhů poslance Bureše, které osvobozují největší znečišťovatele – elektrárny, teplárny, hutě a další velké průmyslové firmy od poplatků za vypouštění zdraví škodlivých látek do vzduchu. Skončit tak má osvědčený nástroj, který pomohl bezprecedentně snížit emise síry a prachu po roce 1989. Státní fond životního prostředí zároveň přijde o 500 milionů korun, které využíval na podporu snížení emisí ve městech a obcích. Strana zelených toto považuje za nehorázný ústupek průmyslovým magnátům, který bude mít negativní dopad na zdraví občanů i rozpočet.

„Škody na lidském zdraví a životním prostředí způsobené znečištěným ovzduším v ČR se odhadují na 150 miliard korun ročně, a je proto naprosto nehorázné, že vláda ustupuje tlaku velkých producentů škodlivin a od roku 2015 nebudou muset platit poplatky za znečisťování. Je to zločin na zdraví naších občanů“ komentuje přijatý návrh Ondřej Liška, předseda Strany zelených.

„Naši poslanci opět ukázali, že nechtějí z ČR moderní ekonomiku, která postupně snižuje negativní dopady na zdraví obyvatel a jejich životní prostředí. Odpouštění platby poplatků nebude totiž motivovat podniky k rychlému přechodu na čisté a efektivní technologie a česká ekonomika tak bude nadále špinit náš vzduch a zastarávat“, doplňuje Ondřej Mirovský, člen předsednictva zelených.

„Zkušenosti z míst působení velkých znečišťovatelů jasně ukazují, že bez tlaku využívajícího ekonomické nástroje nelze majitele velkých zdrojů znečištění donutit k investicím do modernizací výroby v maximální možné míře. Nové znění zákona však tím, že ruší povinnost platit za znečišťování ve svém důsledku nejen že nepomůže k ozdravění ovzduší v ČR, ale naopak přispěje k dalšímu zhoršení situace,“ říká Ladislav Vrchovský, ostravský člen Předsednictva SZ.

„Vypuštěním povinnosti velkých znečišťovatelů za emitované zplodiny platit, kterou ODS prosadila pro své klienty z velkopodnikatelské sféry, bude mít dopad na příjmovou stránku Státního fondu životního prostředí, kam byly dosud směřovány pro podporu ochrany životního prostředí. Přenášení nákladů na sociálně slabší a osvobozování od nich těch bohatých pokračuje," doplnil člen předsednictva Matěj Stropnický.

Úleva znečišťovatelům je nepřijatelná i ve světle návrhu na zavedení uhlíkové daně, která se má týkat pouze domácností. Princip „znečišťovatel platí“ má platit pro všechny. Úlevy pro velké znečišťovatele jsou zcela nepřijatelné.

Strana zelených naopak vítá, že ve schváleném zákoně byla zahrnuta i možnost kontroly lokálních topenišť, což může vést k výraznému zlepšení kvality ovzduší v našich obcích, kde se díky nezodpovědnosti některých domácností a nemožnosti kontrol pálí místo kvalitních paliv různé odpady, plastové lahve či oleje.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zeleni.cz

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hašek (PRO): Věda a výzkum patří pod školství. Ukončete tu šarádu s hledáním ministra

18:14 Hašek (PRO): Věda a výzkum patří pod školství. Ukončete tu šarádu s hledáním ministra

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k hledání nového ministra pro vědu a výzkum.