Zemek (ČSSD): Energetická koncepce je nesmyslná a nereálná

22.08.2011 8:20

Jako nereálnou a mylnou považuji koncepci surovinové a energetické soběstačnosti a bezpečnosti ministerstva průmyslu a obchodu, která má počítat s masivním využitím jaderné energetiky.

Zemek (ČSSD): Energetická koncepce je nesmyslná a nereálná

Dokument dle médií počítá rovněž s výstavbou nových jaderných elektráren a s masivní těžbou a zpracováním uranu na našem území. Ačkoli i energetická koncepce z dílny ČSSD počítá s rozumným využitím stávajících jaderných zdrojů, tak vládní dokument je mimo realitu. Je třeba zmínit, že například v současnosti těžené uranové ložisko Rožná  je téměř vyčerpané a už dnes většinu potřeby paliva pro jaderné elektrárny pokrývá dovoz ze zahraničí. Otvírka nových ložisek by přišla řádově na desítky miliard korun a těžba by bezesporu měla negativní dopady na životní prostředí, navíc jen část ložisek je těžitelných a příprava těžby trvá řadu let.

Je proto na místě položit si otázku, jestli tyto prostředky není účelnější vynaložit na snižování energetické náročnosti našeho hospodářství či rozvoje obnovitelných zdrojů energií. Domnívám se, že ano. Trend ve vyspělých zemích, jako jsou státy EU nebo USA, je stejný. Má se snad naše země stát energetickým skanzenem?  Koncepce ČSSD nebo i závěry „Pačesovy komise" říkají, že ne.

Bohužel, současná vláda má asi jiný názor. Vše ukazuje na naprostou nekoncepčnost a neznalost problematiky ze strany vedení MPO, které nebezpečně improvizuje. Je to jen další střípek do mozaiky neschopnosti současné vládní koalice, která se v této oblasti ocitá zcela mimo realitu.

Václav Zemek, stínový ministr životního prostředí

Více:

Premiér Nečas: Vláda schválila východiska pro koncepci energetické bezpečnosti

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ČSSD

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Euro je cestou k vyšší prosperitě a stabilitě naší ekonomiky

To tvrdíte vy. Pokud ale vím, třeba v Řecku měli Euro a dostali se do velkých finančních problémů, které pak řešili ostatní státy, takže kdyby byla vaše teze správná, jak to že se Řecko dostalo do takových dluhů a hrozil krach jejich ekonomiky?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ožanová (ANO): Co se stane, když si budou věci, týkající se zaměstnanců, úřady řídit samy?

20:07 Ožanová (ANO): Co se stane, když si budou věci, týkající se zaměstnanců, úřady řídit samy?

Projev na 103. schůzi Poslanecké sněmovny 23. května 2024 k zákonu o státní službě