„Za Ukrajinu nikdo bojovat nebude?“ Tereza Spencerová po schůzce Putin–Macron: Vážná slova

22.08.2019 9:02 | Zprávy

OKNO DO SVĚTA TEREZY SPENCEROVÉ Evropa od Lisabonu po Vladivostok, zrušení protiruských sankcí, přijetí Ruska do skupiny G8... Řadu možných pozitiv pro Vladimira Putina komentuje analytička Tereza Spencerová, s důrazem na setkání ruského prezidenta s jeho francouzským kolegou. V rámci pravidelného shrnutí týdenních událostí na ParlamentníchListech.cz se však Spencerová nevyhýbá ani dozvukům havárie ruské rakety, po které mají být vypnuta některá jaderná čidla v Rusku.

„Za Ukrajinu nikdo bojovat nebude?“ Tereza Spencerová po schůzce Putin–Macron: Vážná slova
Foto: Repro Youtube
Popisek: Vladimir Putin na stanici FOX News

Putin přijel za Macronem a nezdálo se, že by se na sebe mračili. Francouzský prezident ruského kolegu vzal na prohlídku pevnosti, což se bere jako privilegium. Jaké signály lze ze setkání vyčíst? Před francouzskými prezidentskými volbami se Macron považoval za jediného kandidáta, který by nebyl „submisivní“ vůči Rusku. Co konkrétního se dohodlo? Byla řeč o Ukrajině? Co známá teze o „Evropě od Lisabonu po Vladivostok“

Na jedné straně se na sebe nemračili, protože jejich vztahy jsou vcelku OK a Macron příští rok pojede 9. května do Moskvy slavit vítězství ve druhé světové válce. Na straně druhé mi ale jejich rozhovory nijak „revoluční“ taky nepřišly. Před schůzkou se avizovalo, že mají jednat o Ukrajině, ale nakonec se dohodli snad jen na tom, že o Ukrajině budou jednat dál. Možná se čeká na nějaký impuls z Kyjeva, jemuž i nynější rozhovory ve Francii „o něm bez něj“ znovu naznačily, kde je jeho místo a jaká je jeho role. Nebo z Moskvy, odkud přicházejí spekulace o brzkém propuštění ukrajinských námořníků zajatých loni při „kerčském incidentu“…

A to, že Macron znovu – dokonce rusky – oživil tezi o „Evropě od Lisabonu po Vladivostok“, bych taky nějak nepřeceňovala. Ve Francii to není nijak zásadně cizí idea, protože už Charles de Gaulle kdysi mluvil o jednotné Evropě od Atlantiku až po Ural. Gorbačov svého času přidal ideu „společného evropského domu“, nebo jak tomu přesně říkal, a Putin pak tento základ rozvinul do „Evropy od Lisabonu po Vladivostok“, tedy do teze o propojení Eurasijské unie s Unií evropskou. Nejspíš je to jakási vize obrovského kontinentu bez Američanů a Číňanů, kteří jsou tu přece jen cizorodým prvkem. Tímto pojmem ale už mávali na Západě mnozí, po Majdanu třeba náš tehdejší eurokomisař Štefan Füle, před třemi lety i Angela Merkelová… Nemyslím si, že má smysl se tím v současnosti nějak hlouběji zabývat, neboť je to jen slogan. A případná realizace fakt není na pořadu dne, týdne a ani dekády. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jaroslav Polanský

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Často mluvíte o lidech v exekuci nebo inslovenci

Ale zamýšlel jste se někdy na tím, jak minimalizovat to, aby se do nich lidé dostávali? A když už, aby to pro ně nebylo úplně likvidační - hlavně teda exekuce. Vím, že jste prosadili milostivé léto, ale to problém zcela neřeší a také nebylo určeno pro všechny. PS: Zabýváte se i přístupem exekutorů, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jako covidová opatření, bude to ošklivé. Erik Best k boji mezi EU a Trumpem

14:20 Jako covidová opatření, bude to ošklivé. Erik Best k boji mezi EU a Trumpem

Situace mezi USA a Evropou se může vyostřit a na obyvatelstvo mohou dopadnout srovnatelně silná omez…