V rozmezí necelých dvou hodin vystoupili v tomto týdnu ve vysílání ČT24 dva politici ČSSD a jejich slova k událostem na Krymu zněla naprosto protichůdně. „Použití vojenské síly je pro mě principiálně nepřijatelné. Vnímám to tak, že ta situace s ruskými vojsky v roce 1968 a teď na Krymu je velmi podobná,“ prohlásila v pořadu Hyde park místopředsedkyně Senátu i ČSSD Alena Gajdůšková.
Uplynulo něco málo přes hodinu a v Událostech, komentářích se sociálnědemokratický ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek vyjádřil ve zcela opačném gardu. Začal tím, že pokud by měl brát vážně výrok republikánského senátora Johna McCaina ohledně oživení úvah o výstavbě radaru v Česku, tak by bylo zřejmé, že nám v jednu chvíli někdo lhal. „Buď teď, nebo tehdy. Protože tehdy se tvrdilo, že ten systém je nařízený nikoli prori Rusku, ale proti Íránu a Severní Koreji,“ upozornil Jan Mládek.
Podle něj je ale klíčové něco jiného. „Rusko je dnes v zoufalé situaci, neustále ustupuje. Na východní Ukrajině jsou klíčové závody pro ruský obranný průmysl a pokud by se východní Ukrajina přímo, nebo nepřímo stala součástí NATO, tak to velmi vážně poškodí obranyschopnost Ruska. Takže prezident Putin bojuje vlastně o poslední možnost udržet Rusko jako významného hráče,“ uvedl Jan Mládek.
Ve čtvrtek se pak uskutečnila schůzka ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka s trojicí sociálních demokratů, kteří se proti jeho názorům ohradili. Vedle bývalého ministra zahraničí Jana Kavana se schůzky zúčastnili poslanci Jaroslav Foldyna a Stanislav Huml. Foldyna, vytrvalý obhájce ruského postupu na Krymu, po jednání naznačil, že jej Zaorálek příliš nepřesvědčil.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník