Čerstvé zprávy novinářky Spencerové: Kočkování mocných na Ukrajině, pravda o bojích na východě a dnešní úspěch Putina

29.05.2014 10:01 | Zprávy

OKNO DO SVĚTA TEREZY SPENCEROVÉ Boje na východě Ukrajiny pravděpodobně skončí vzájemným vyčerpáním obou stran. Politických lídrů separatistů povstání na východě země je čím dál víc, ale bojovat se jim nechce. Prezidentské volby na Ukrajině doprovázela dohoda mocných, přičemž Majdan dále pokračuje navzdory přání Vitalije Klička. I to uvádí v pravidelné rubrice ParlamentníchListů.cz novinářka Literárních novin a zahraničně politická analytička Tereza Spencerová.

Čerstvé zprávy novinářky Spencerové: Kočkování mocných na Ukrajině, pravda o bojích na východě a dnešní úspěch Putina
Foto: www.shakhtar.com
Popisek: Miloš Zeman s Rinatem Achmetovem, nejbohatším Ukrajincem

Ukrajina volila prezidenta a stal se jím jeden z nejbohatších mužů v zemi. Nejbohatší Ukrajinec Achmetov, majitel důležitého průmyslu v Doněcku, odjel do Kyjeva. Jaké jsou nyní mocenské poměry na Ukrajině? Ve smyslu nejbohatších miliardářů i ve smyslu rozložení politických sil.

Prezidentem se stal „až“ sedmý nejbohatší Ukrajinec, ale to jen pro přesnost. Vynecháme-li Juliji Tymošenko, mám dojem, že nikdo bohatší než Petro Porošenko nekandidoval. Rinat Achmetov minulý týden zkoušel převzít iniciativu ve „svém“ Donbasu, ale nedokázal vyhnat „své“ hutníky a oceláře do ulic v takovém počtu, aby se stal pánem situace. Přičteme-li k tomu, že v Donbasu zabíjí soukromá armáda dalšího oligarchy, dněpropetrovského gubernátora Ihora Kolomojského, „hit-teams“ prezidentského kandidáta Oleha Ljaška, který ve volbách skončil třetí, a k tomu samozřejmě nepřehledná masa bojovníků „lidových republik“ Doněcku a Luhansku, tak lze konstatovat, že Porošenko sice novým prezidentem je, ale vládu nad územím nemá.

Důležité je, že nebojuje jen proti ruskojazyčným rebelům, ale i proti soukromým armádám svých oligarchických „obchodních partnerů“. Ve hře je totiž plánovaná privatizace státních podniků, vesměs z těžkého průmyslu, v celkové hodnotně asi 1,8 miliardy dolarů. Kdo si nyní - v čase chaosu - vybuduje lepší startovací pozici, ten vyhraje. Je zřejmé, že nynější chaos východu Ukrajiny je, při všech ostatních problémech, zneužíván i k ryze prozaickým účelům.

Nicméně, když je řeč o chaosu, není to jen problém východu. V Kyjevě na jedné straně pokračuje Majdan, na straně druhé nově zvolený primátor a hvězda Majdanu Vitalij Kličko velmi slušně žádá „revoluční síly“, aby vyklidily budovu městské rady, protože 120 zastupitelů nemá kde pracovat. Jinými slovy, současná vláda neovládá ani samotný Kyjev.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: nep

Jiří Vosecký byl položen dotaz

Jak jste spokojen s vyšetřováním bitcoinové kauzy?

A je pravda, že jste jako senátoři chtěli po nové ministryni dokumenty jako je soudní rozhodnutí, e-maily úředníků a zápisy ze schůzek a komunikaci s advokátem Tomáše Jiřikovského, a že vám je nedodala? Jak na vás nejen samotná kauza, ale hlavně celé vyšetřování působí? Já moc nevěřím tomu, že se d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán

13:21 „Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán

Fialova vláda se postavila jednoznačně proti Íránu a schvaluje americké a izraelské útoky, což se jí…