Jak je to s kauzou údajného ruského agenta a „kufříku s jedem“? Odkud mohla informace pocházet, a může být pravdivá? Nejen na tyto otázky Erik Best reaguje. Podíváme-li se na celý příběh od počátku, je podle něho nutné mít na paměti, jakým způsobem Respekt svůj tehdejší článek na toto téma formuloval.
Analytik připomíná, že prvotní sdělení v časopisu Respekt nebylo publikováno jako klasický zpravodajský článek, ale jako pouhá glosa jeho autora Ondřeje Kundry. Glosa je specifický žánr, ve kterém de fakto autor publikuje své názory či postřehy a nemusí je mít podložené zdroji.
„Píše se tam, že ‚podle zdrojů Respektu pasažér přicestoval s kufříkem, ve kterém měl mít smrtící jed‘. Všimněte si té formulace: měl mít. Takže co ty zdroje vlastně řekly? Tvrdí, že jed možná měl, a možná ne. Už ta formulace znamená, že ta věta je víceméně bezcenná. Co ty zdroje řekly? Že to tam asi je. To není žádný zdroj. Je to domněnka, odhad. Není to žádná informace. Další média to posléze interpretovala úplně jinak a říkala, že jed v tom kufříku byl. Ne že tam možná byl. Když jsem to četl v Respektu poprvé, musím přiznat, že jsem se nad tím ani nepozastavil. Četl jsem to tehdy ráno a teprve odpoledne toho dne, když to začala další média řešit, jsem si uvědomil, že jsem to vlastně četl a nebral jsem to zpočátku vážně, protože Respekt žádnou informaci nepřinesl. Takže byla snaha udělat z komára velblouda,“ míní Best.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka