Brzy si budeme připomínat tři roky od úmrtí Václava Havla. Myslíte si, že se za ty tři roky nějak proměnilo vnímání Havlovy osobnosti? A jak vy sám hodnotíte případné chyby, které Havel udělal?
Myslím, že jsme teprve ve fázi, kdy se začínáme otevřeněji a racionálněji bavit o počátcích prezidentství a přerodu Václava Havla z občansky angažovaného a výrazného spisovatele, dramatika a kulturního činovníka v politika evropského střihu s pragmatickými rysy, čímž se ale zároveň vnímání Havlovy osoby normalizuje. Společnost si k "reálnému" Havlovi jakoby teprve nachází přístup. Pravdou ale je, že co se týče rozboru jeho prezidentství, jeho jednotlivých kroků, tak až na drobné vlaštovky debatu kolem toho zatím vůbec nevedeme. Takže vztah společnosti k jeho osobě je stále neutrální a spíše pozitivní. Někdy se sice osoba Václava Havla navenek až heroicky vykresluje, ale ono je to vlastně obrazem nás všech, neboť si stále vyhodnocujeme přístup ke konci osmdesátých let, tedy k těm změnám, které nastaly v souvislosti s kupónovou privatizací a s mnoha dalšími oblastmi, třeba zahraničně – politickými. Nebudeme si nalhávat, že zvláště v souvislosti s Ukrajinou si dnes lidé také řeší i svůj vztah ke středoevropské identitě a k náklonnosti k západu, ale i ve vztahu k východním zemím a to už proto, že tady máme početnou ukrajinskou komunitu z obou konců Ukrajiny.
Zatímco Václava Havla si v zahraničí cení, u nás doma je stále více negativizován. Dokonce i Václav Klaus si do něj nedávno kopl. Řekl o něm, že i když to fakticky nebyl komunista, tak mentálně v mnoha ohledech tím reformním komunistou byl a také prý nechtěl politickou demokracii standardního typu, neboť nenáviděl politické strany. Čím to je, že Havla tolik lidí v poslední době kritizuje?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová