„Je pravda, že pan prezident by si někdy mohl připomenout historické: ‚... kdybys byl mlčel, byl bys filozofem!‘ Ale už mu dnes asi radit moc nemůžeme. Zejména když je přesvědčen o své pravdě. A to bývá až mimořádně tvrdohlavý,“ říká ke kritizovanému inauguračnímu projevu prezidenta Miloše Zemana politolog Zdeněk Zbořil. Zeman zahájil své druhé pětileté funkční období kritikou Zdeňka Bakaly a vydavatelství Economia, nešetřil ani Českou televizi. „S jeho kritikou ‚případu Bakala‘ a ČT jistě souhlasí nejen jeho voliči, ale i mnoho postižených, ale snad by se mohl rozhodovat podle aktuální situace na bojišti. Dobře ví, že ‚projekty‘ Antibabiš a Antizeman byly už zahájeny, a mohl by to alespoň brát na vědomí. Ti politici, kteří jej kritizovali za inaugurační projev, byli představiteli poražených politických stran, kteří se s tím dodnes nedokázali vyrovnat. A koneckonců, když jsme je viděli sedět v pivnici U Černého vola, nebylo jich víc než 10–12. To ale neznamená, že ČT televize, která disponuje pověstnými sedmi miliardami Kč, ze kterých může financovat výrobu TV programů a filmů, není hodná kritického pohledu stejně jako ti, kteří se sešli při udílení Cen Českého lva, kde si podepisovali zase jednou a opět svůj posudek,“ dodal Zbořil.
V průběhu projevu se zvedli někteří politici a odešli. Bylo to v momentě, když prezident kritizoval Českou televizi kvůli vyváženosti vysílání. Jako první odešla ze sálu poslankyně ODS Miroslava Němcová a následně poslanci z TOP 09 a také z KDU-ČSL. Prezident podle nich prý útočí na svobodu tisku a nezávislá média. „Věcně s pozitivním hodnocením projevu pana prezidenta nemám potíže, ale myslím si, že některé své teze si mohl ponechat, pokud nemá nějaký bojový plán, pro jinou příležitost. Mstivý byl zejména odchod několika hostů, nikoli ‚mnoha politiků‘, jak o tom referovala různá média, včetně špatně slyšícího Karla Schwarzenberga, kteří se Zemanovi chtěli ‚pomstít‘ za své volební neúspěchy,“ uvedl Zbořil. A pokud jde o svobodu slova a svobodného šíření myšlenek? Podle Zbořila se setkáváme s takovými útoky každodenně i ze strany oněch Zemanem kritizovaných a jejich cílem jsou zejména skutečně svobodná a nezávislá média. „Čím svobodnější a nezávislejší, tím víc ‚proputinovská‘ a toužící po návratu k jiné totalitě, než si ti dnes veřejně rádoby ‚svobodymyslní‘ představují. Pan Soukup z Barrandova nám nemusí být sympatický, ale jeho hlavním zločinem je kritika hospodaření ČT a nerozhodnost její Rady než touha po cenzuře nebo likvidaci ČT. Na to máme ve stínu a pod praporem boje za demokracii jiné bojovníky,“ doplnil.
Květiny? Ano, až odejde z Poslanecké sněmovny
Řada lidí vidí v tom, že Miroslava Němcová odešla jako první ze sálu, projev velké odvahy. Tomáš Konečný na Facebooku vytvořil událost květiny díků pro Miroslavu Němcovou. Květiny doručí poslankyni zřejmě na jednání Sněmovny. Má jít o bílé lilie, modré nebo fialové tulipány a červené růže. Autoři nápadu chtějí barvy trikolory. A jestli by se doktor Zbořil s květinou přidal? „Souhlasil bych spíše s kritiky paní Němcové, kteří by ji nejraději obdarovali květinami spíše, kdyby odešla nejen z Vladislavského sálu, ale i z Poslanecké sněmovny… Mohla by se vyhnout tomu, že by se lidé mohli zajímat o její působení v PS a v ODS v dobách, na které nemusejí být ani jejich nejzasloužilejší členové a členky příliš hrdí. A pozor na bílé lilie, to jsou také symbolické květiny odchodu...“
Výzvu na podporu České televize, která vznikla mezi filmaři během příprav slavnostního předávání Českých lvů, podepsalo 370 hostů slavnostního večera. Pro ČTK to uvedl režisér Jan Svěrák, který text výzvy v sobotu přečetl na pódiu Rudolfina před začátkem přímého přenosu. Výzva je reakcí na inaugurační projev prezidenta, v němž zaútočil na veřejnoprávní televizi. Text s názvem Pět vět na obranu České televize vyzývá politiky a veřejně činné osobnosti, aby se postavili snahám likvidovat nezávislost nejsilnějšího veřejnoprávního média. Svěrák označil kritiku ČT v inauguračním projevu prezidenta Miloše Zemana za největší útok na její nezávislost od televizní krize v roce 2000. „Na té petici není nic pozoruhodného. Podepisovali ji ti, které Česká televize dobře živí, a mnoho lidí si myslí, že tak dobře, jak si ani nezaslouží. Koneckonců i ta koktavá poděkování chlebodárcům nesvědčila o velké nezávislosti, svobodomyslnosti, a dokonce ani vysoké intelektuální úrovni řečníků,“ uvedl politolog. „A těch několik nenávistných projevů včetně výzvy Jana Svěráka vypadalo jako výzvy k poslední rozhodující bitvě. Nebo alespoň k obraně pozic, kterých se bývalým ‚ochráncům hranic‘, členům KSČ, spoluautorům anticharty a třeba i Několika slov podařilo díky použití ‚manuálu prosince 2001‘ zaujmout a o které se dnes možná právem obávají. Ačkoli na druhé straně nevidím nikoho, kromě pana Soukupa na Barrandově, kdo by o jejich obročích a prebendách na veřejnosti mluvil,“ dodal.
Hollywood skutečně „bledl závistí“
Filmová a televizní kritička Tereza Spáčilová se na serveru Reflex.cz pozastavila nad předáváním cen Český lev. Podle ní se sice probíraná politika na slavnostním večeru dala pochopit, na celý přenos se však nedalo dívat. „Zatímco Oscary se letos politice taktně vyhýbaly, finále Českého lva se neslo ve znamení bojovné rétoriky. Místo tradičních díků maminkám a Bohu se vysílaly nenávistné vzkazy na Hrad a zmatený divák musel nutně nabýt dojmu, že ve zprávách něco zásadního přeslechl,“ podotkla Spáčilová úvodem svého textu. Povšimla si tak výzev k nevolbě Miloše Zemana i obrany „politicky nezávislé České televize“. „Co jiného dělat než souhlasit. Hollywood skutečně ‚bledl závistí‘. Takové útoky na prezidenta si nedovolil ani v nejdramatičtějších okamžicích po zvolení Donalda Trumpa. Zlobná tvář Jana Svěráka a programová výzva Václava Neužila „Nevolte Zemana!“ byly asi nejviditelnějšími projevy celého tyátru, při kterém se všichni ujišťovali o tom, jak to dělají dobře. A jak napsal někdo v diskusi na ParlamentníchListech.cz, také já slibuji, že už Miloše Zemana jako prezidenta nikdy volit nebudu, i když výzvu na obranu ředitele Dvořáka nepodepíšu,“ glosuje Zbořil.
Chystají se další protesty. Ve středu demonstrace „Zemane – ČT nedáme“ na podporu České televize a svobody slova. O den později budou studenti stávkovat za dodržování ústavních zvyklostí. „Chceme, aby se všem a vždy měřilo stejným metrem. Chceme, aby prezident plnil svoji ústavní funkci a aby o budoucnosti nás všech nerozhodovaly trestně stíhané osoby, aby v klíčových výborech neseděli ti, kteří kdysi aktivně potlačovali demokracii a mlátili studenty,“ píší organizátoři akce na Facebooku. „Té výzvě ‚ČT nedáme!‘ rozumím tak, že ‚koho chleba jíme, toho píseň budeme zpívat‘. Kolik je těch, kteří z rozpočtu ČT nežijí, nevím, ale protože nejde o ČT, ale o válku se Zemanem a Babišem, mělo by se do těchto akcí zapojit asi tak 2,5 milionu občanů. Nevím, co organizátoři těchto protestů místo Zemana a Babiše nabízejí, ale pokud jsou to Miroslav Kalousek nebo Mirka Němcová, pak si nejsem jistý, že nebudou muset přistoupit na nějakou slovenskou, nebo dokonce ukrajinskou formu protestu,“ říká Zbořil.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá