„Je pravda, že pan prezident by si někdy mohl připomenout historické: ‚... kdybys byl mlčel, byl bys filozofem!‘ Ale už mu dnes asi radit moc nemůžeme. Zejména když je přesvědčen o své pravdě. A to bývá až mimořádně tvrdohlavý,“ říká ke kritizovanému inauguračnímu projevu prezidenta Miloše Zemana politolog Zdeněk Zbořil. Zeman zahájil své druhé pětileté funkční období kritikou Zdeňka Bakaly a vydavatelství Economia, nešetřil ani Českou televizi. „S jeho kritikou ‚případu Bakala‘ a ČT jistě souhlasí nejen jeho voliči, ale i mnoho postižených, ale snad by se mohl rozhodovat podle aktuální situace na bojišti. Dobře ví, že ‚projekty‘ Antibabiš a Antizeman byly už zahájeny, a mohl by to alespoň brát na vědomí. Ti politici, kteří jej kritizovali za inaugurační projev, byli představiteli poražených politických stran, kteří se s tím dodnes nedokázali vyrovnat. A koneckonců, když jsme je viděli sedět v pivnici U Černého vola, nebylo jich víc než 10–12. To ale neznamená, že ČT televize, která disponuje pověstnými sedmi miliardami Kč, ze kterých může financovat výrobu TV programů a filmů, není hodná kritického pohledu stejně jako ti, kteří se sešli při udílení Cen Českého lva, kde si podepisovali zase jednou a opět svůj posudek,“ dodal Zbořil.
V průběhu projevu se zvedli někteří politici a odešli. Bylo to v momentě, když prezident kritizoval Českou televizi kvůli vyváženosti vysílání. Jako první odešla ze sálu poslankyně ODS Miroslava Němcová a následně poslanci z TOP 09 a také z KDU-ČSL. Prezident podle nich prý útočí na svobodu tisku a nezávislá média. „Věcně s pozitivním hodnocením projevu pana prezidenta nemám potíže, ale myslím si, že některé své teze si mohl ponechat, pokud nemá nějaký bojový plán, pro jinou příležitost. Mstivý byl zejména odchod několika hostů, nikoli ‚mnoha politiků‘, jak o tom referovala různá média, včetně špatně slyšícího Karla Schwarzenberga, kteří se Zemanovi chtěli ‚pomstít‘ za své volební neúspěchy,“ uvedl Zbořil. A pokud jde o svobodu slova a svobodného šíření myšlenek? Podle Zbořila se setkáváme s takovými útoky každodenně i ze strany oněch Zemanem kritizovaných a jejich cílem jsou zejména skutečně svobodná a nezávislá média. „Čím svobodnější a nezávislejší, tím víc ‚proputinovská‘ a toužící po návratu k jiné totalitě, než si ti dnes veřejně rádoby ‚svobodymyslní‘ představují. Pan Soukup z Barrandova nám nemusí být sympatický, ale jeho hlavním zločinem je kritika hospodaření ČT a nerozhodnost její Rady než touha po cenzuře nebo likvidaci ČT. Na to máme ve stínu a pod praporem boje za demokracii jiné bojovníky,“ doplnil.
Květiny? Ano, až odejde z Poslanecké sněmovny
Řada lidí vidí v tom, že Miroslava Němcová odešla jako první ze sálu, projev velké odvahy. Tomáš Konečný na Facebooku vytvořil událost květiny díků pro Miroslavu Němcovou. Květiny doručí poslankyni zřejmě na jednání Sněmovny. Má jít o bílé lilie, modré nebo fialové tulipány a červené růže. Autoři nápadu chtějí barvy trikolory. A jestli by se doktor Zbořil s květinou přidal? „Souhlasil bych spíše s kritiky paní Němcové, kteří by ji nejraději obdarovali květinami spíše, kdyby odešla nejen z Vladislavského sálu, ale i z Poslanecké sněmovny… Mohla by se vyhnout tomu, že by se lidé mohli zajímat o její působení v PS a v ODS v dobách, na které nemusejí být ani jejich nejzasloužilejší členové a členky příliš hrdí. A pozor na bílé lilie, to jsou také symbolické květiny odchodu...“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá