Holubová, lidi nevychcípali. Koněv? Obdiv k SSákům, říká Zdeněk Zbořil a dodává info k „osvobození“ Babiše

02.09.2019 12:51 | Zprávy

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „Paní Holubová bude asi zklamaná, že ‚polovina lidí ještě nevychcípala‘, a pan starosta zapomněl, že vyhrát volby neznamená mít absolutní moc.“ Politolog Zdeněk Zbořil v dnešním Rozjezdu hovoří o skandálu kolem kontroverzní sochy sovětského maršála I. S. Koněva v Praze 6. „Ať se tvůrci a polotvůrci ‚české od pangejtu k pangejtu politiky‘ domluví, řeknou o tom své v jedné chvíli a potom navždy mlčí,“ doporučuje. A že jsme ve válce? „Protože shodou okolností v těchto dnech vzpomínáme, kdo a proč přepadl v roce 1939 Polsko, kdo mu pomohl a nepomohl, mohli by si pánové i dámy protektorátní hantýrku odpustit. Jenom jejich krev nepoteče.“ Zbořil také komentuje aktuální posun v kauze Čapí hnízdo.

Holubová, lidi nevychcípali. Koněv? Obdiv k SSákům, říká Zdeněk Zbořil a dodává info k „osvobození“ Babiše
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

„Shodou okolností v Praze 6 bydlím a ty patálie s památníky jsem tu a v nejbližším okolí několikrát zažil,“ předesílá politolog Zdeněk Zbořil ke sporu o kontroverzní sochu sovětského maršála I. S. Koněva. „Dohadovali se zde zodpovědní i nezodpovědí o umístění Edvarda Beneše před Černínským palácem, některým zarputilým zpočátku vadil TGM i před Pražským hradem. Památníček kpt. Václava Morávka byl na Prašném mostě nejprve zapomenut, potom obkládán květinami, nakonec vykopán a přenesen trochu jinam, než původně byl. O pamětní desku generála Eliáše a hned několika popravených z Obrany národa se dlouho vedly spory a jistě dojde na i na další. Dříve u některých stávali pionýři, dnes někdy, ale už ne často, skauti,“ vzpomíná. 

Co se týká sochy, která je aktuálně předmětem dohadování, říká: „Ten pomník generála Koněva, mimochodem podle mého názoru nepovedený, se stal panu starostovi trnem v oku až v poslední době. Karel Steigerwald, který kdysi nazval sochu Jana Švermy, který padl v SNP, sochou darebáka a tím polistopadové obrazoborectví kdysi zahájil, dnes zatím ještě mlčí.“

„Samozřejmě jde o symbol, a nikoli o estetické hodnoty. V roce 1980, když v Dejvicích sochu maršála instalovali, nikdo neprotestoval a všichni aplaudovali. Dnes se obdivu dostává divizi Wallenstein, která kdysi projela v roce 1945 Prahou jako divize SS Gruppe. Dnes její jmenovkyně patří do svazku armád NATO a cvičí v ní i česká bojová grupa. Dokonce i na území ČR. Doba se mění a lidé s ní. Slova obdivu nahradila slova hněvu. A tak se mi zdá, že termín pana starosty Fischera v Praze 6 přežije jen také nepříliš povedená socha Simona Bolivara. Jejím autorem byl národní umělec Jan Hána. Stála 50 tis. USD a zaplatila je Venezuela. Navíc, Bolivar nikdy v Praze nebyl, Čechům, jak říká klasik, nikdy s ničím nepomohl. Stojí sice nedaleko Koněva, ale nepamatuji, že by se kvůli tomu někdo hněval. Snad jen Janu Hánovi ty peníze někdo záviděl,“ popisuje politolog.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Mgr. Marek Novák, MBA byl položen dotaz

Mluvit a mluvit

Podle vás je třeba o problémech, jako je třeba narůstající nezaměstnanost mluvit, ale podle mě mluvíte vy politici až moc. Naopak si myslím, že co neděláte je, že problémy lidí fakt řešíte. Tak třeba jak hodlá ANO řešit problém s nezaměstnaností, ale i s tím, že ti, co pracují, mají žalostně nízké m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jako covidová opatření, bude to ošklivé. Erik Best k boji mezi EU a Trumpem

14:20 Jako covidová opatření, bude to ošklivé. Erik Best k boji mezi EU a Trumpem

Situace mezi USA a Evropou se může vyostřit a na obyvatelstvo mohou dopadnout srovnatelně silná omez…